1 sierpnia, w 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w centrum Warszawy zawisł ogromny billboard z hasłem „Warszawa wolna. Bez faszyzmu”, sfinansowany w całości przez aktywistów i aktywistki Akcji Demokracji.

Billboard i spot filmowy na tablicach LED pojawią się już dzisiaj przy Rondzie Dmowskiego w Warszawie. Ukażą się one w miejscu rozpoczęcia Marszu Powstańców, organizowanego corocznie przez środowiska faszystów. Powstanie i utrzymanie tych billboardów i spotów medialnych, to zasługa kilku tysięcy aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji, którzy zrzucili się na nie, przekazując drobne kwoty w ciągu ostatnich kilku tygodni.

„Te billboardy to przekaz, że Ruch Akcji Demokracji, oparty na wartościach takich jak prawa człowieka, równość, wolność, akceptacja i otwartość, nie zgadza się na zawłaszczanie tego niezwykle ważnego dla osób mieszkających w Polsce święta przez środowiska faszystowskie, skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne. Powstańcy walczyli o kraj wolny od faszyzmu, tymczasem 1 sierpnia na ulicach Warszawy widzimy symbol kotwicy ruchu oporu w zestawieniu z symbolami i okrzykami faszystowskimi. To dramatyczny i przerażający obrazek. Nie zgadzamy się na to.” – mówi Monika Matus z Akcji Demokracji.

Ruch Akcji Demokracji od wielu miesięcy walczy z przejawami zachowań faszystowskich w przestrzeni publicznej. 38 tys. osób podpisało apel o rozwiązywanie zgromadzeń o takim charakterze w kolejnych polskich miastach i miejscowościach. Wierzymy, że stanowcze działania władz miejskich i samorządowych to niezbędny element zatrzymania „brunatnej fali” na polskich ulicach.