W co wierzy Akcja Demokracja?

Akcja Demokracja wspólnie z Wami pracuje na rzecz sprawiedliwości społecznej, poszanowania praw człowieka, pokoju, ochrony planety i zwiększania demokracji.

Czym różni się Akcja Demokracja od innych organizacji?

W Polsce jest wiele organizacji społecznych. Akcja Demokracja będzie z nimi współpracować i wspierać ich wysiłki, gdzie tylko będzie to możliwe. Greenpeace Polska i WWF działają na rzecz ochrony środowiska, związki zawodowe bronią praw pracowników i pracownic, Amnesty International broni praw człowieka, a Otwarte Klatki walczą o prawa zwierząt. Co wyróżnia Akcję Demokrację spośród tych organizacji:

  • Jesteśmy wielotematyczni. Wspieramy te sprawy, które są ważne dla osób biorących udział w naszych akcjach, niezależnie czy należą do zwolenników działań na rzecz ochrony środowiska, polityki społecznej czy sfery praw człowieka. Działamy szybko. Wsłuchujemy się w media i społeczeństwo, by uchwycić przełomowe momenty w życiu publicznym. Kiedy nadchodzą, wyznaczamy cele i wspólnie działamy, by je osiągnąć.
  • Budujemy ruch. Dążymy do tego, żeby osoby uczestniczące w naszych akcjach, wpływały na kierunek rozwoju Akcji Demokracji, na tematy, które podejmujemy i działania, w które się angażujemy. Wierzymy, że do prawdziwej zmiany, potrzeba wielu osób i że razem możemy stworzyć silną społeczność.

Kto zaczął Akcję Demokrację?

Akcja Demokracja została założona przez 4 osoby, przekonane że potrzebna jest w Polsce zmiana i zdeterminowane, żeby na jej rzecz działać. Byli to: Aleksandra Szymczyk, Marcin Koziej, Piotr Trzaskowski i Weronika Paszewska.

Kto stoi za Akcją Demokracją?

Razem z Wami tworzymy Akcję Demokrację. Nasze codzienne działania nie byłyby możliwe bez małego zespołu Akcji Demokracji, który pracuje nad wyborem taktyk kampanijnych. Dążymy, do tego, żeby podejmowane przez nas wspólnie kroki, były jak najbardziej skuteczne. Kilkuosobowy zespół pisze e-maile, dba o to, żeby technologia nas jak najbardziej wspierała, wymyśla strategie akcji, radzi się ekspertów i współpracuje z innymi organizacjami, tak żeby zmiana, na rzecz której działamy, była dobrze przygotowana.

Dlaczego warto dołączyć do Akcji Demokracji?

Wiele współczesnych wydarzeń może wzbudzać w nas poczucie bezsilności. Nie chcemy frustrować się samotnie. Wierzymy, że najlepszym sposobem na wykorzystanie wewnętrznej niezgody jest przejście do wspólnego działania. Nawet niewielkie akcje, jeśli stoi za nimi wiele osób, mogą wpłynąć na bieg wielkich spraw.

Jak dołączyć do Akcji Demokracji?

Weź udział w naszej dowolnej akcji. Może to być podpisanie petycji, wysłanie e-maila do polityka za pośrednictwem naszej strony, wzięcie udziału w organizowanym przez nas wydarzeniu lub wpłata pieniędzy na rzecz danej akcji lub całej organizacji. Do niczego się nie zobowiązujesz. W dowolnym momencie możesz się wypisać, klikając w odnośnik w e-mailu otrzymanym od nas.

Jeśli podzielasz nasze zdanie i też uważasz, że Akcja Demokracja jest rozwiązaniem na bardzo niskie uczestnictwo ludzi w życiu politycznych, dołącz do nas.

Czy wspierając Akcję Demokrację, muszę zgadzać się ze wszystkimi, innymi akcjami?

Nie. Bycie częścią Akcji Demokracji, nie oznacza wsparcia dla wszystkich akcji, które prowadzimy. Swoją opinię wyrażasz, podejmując działania w ramach wybranej kampanii. To ty decydujesz, które tematy są dla Ciebie ważne i w które chcesz się angażować.

Jaki jest stosunek Akcji Demokracji do polityków i partii politycznych?

Tworzymy niezależny i kierowany przez ludzi ruch. Nie jesteśmy związani z żadną partią polityczną i odpowiadamy jedynie przed osobami, które biorą udział w organizowanych przez Akcję Demokrację kampaniach. Jesteśmy aktywni w tematach, które nas poruszają i tam, gdzie wierzymy, że potrzebna jest zmiana.

Jeśli jakaś partia polityczna proponuje słuszne rozwiązania, wspieramy ją. Nie wchodzimy jednak w trwałe sojusze. Dlatego chętnie skrytykujemy daną partię, kiedy w innej sytuacji wystąpi przeciw wyznawanym przez nas wartościom.

Jak wybieracie kampanie?

Mały zespół Akcji Demokracji stale poszukuje możliwości prowadzenia kampanii. Jesteśmy w kontakcie z licznymi środowiskami i organizacjami, tak żeby być na bieżąco i wiedzieć, gdzie potrzeba zmiany.

Razem z Wami tworzymy ten ruch, więc regularnie pytamy osoby, które już wcześniej angażowały się w działania Akcji Demokracji, o to, które tematy są dla nich najważniejsze i wymagają naszego działania.

Masz pomysł na kampanię? Skontaktuj się z nami. Napisz nam e-maila, zostaw posta na stronie Akcji Demokracji na Facebook’u lub zaćwierkaj na Twitterze.

Co będziemy razem robić?

Czasem będą to działania w Internecie, takie jak: podpisanie petycji, wysłanie e-maila do polityka czy prezesa korporacji, czy podnoszenie wiedzy o danym temacie w mediach społecznościowych, poprzez dzielenie się postami, zamieszczanie komentarzy czy wpłacanie indywidualnych dotacji. Innym razem będą to akcje w przestrzeni publicznej: odwiedzenie biura poselskiego, uczestnictwo w organizowanym przez nas wydarzeniu, doręczenie razem z zespołem Akcji Demokracji petycji. Dobór działań zależy od tematu kampanii i zaplanowanej przez zespół Akcji Demokracji przemyślanej strategii.

Czy takie metody są w ogóle skuteczne?

Tak. Wielu grupom na świecie, udało się doprowadzić do zmiany właśnie w ten sposób. W Wielkiej Brytanii członkowie i członkinie 38Degrees powstrzymali prywatyzację lasów państwowych, składając swoje podpisy pod petycją, kontaktując się z parlamentarzystami, zrzucając się na reklamy w prasie, czy organizując lokalne grupy, a w Niemczech osoby wspierające Campact powstrzymały wprowadzenie nowego prawa, które umożliwiłoby oszustom podatkowym uchylanie się od kar.

Jak są finansowane nasze działania?

Docelowo dążymy do tego, żeby Akcja Demokracja była finansowana z drobnych wpłat indywidualnych osób. Start Akcji Demokracji był możliwy dzięki wsparciu finansowemu od Europejskiej Fundacji Klimatycznej, Campactu i GreenGrants. Nie przyjmujemy pieniędzy od rządów i korporacji.

Jak wydajemy pieniądze?

Nasze wydatki utrzymujemy na niskim poziomie. Pieniądze, które otrzymujemy, wydajemy na płace kilkuosobowego zespołu, niewielkie koszty biurowe, utrzymanie infrastruktury technologicznej potrzebnej do prowadzenia akcji oraz na działania związane z prowadzeniem kampanii. Pełne sprawozdania (finansowe i merytoryczne) z kolejnych lat działalności publikujemy zgodnie z wymogami formalnymi dla OPP do lipca kolejnego roku. Staramy się, aby poza suchymi sprawozdaniami, publikować je także w przystępniejszej i bardziej czytelnej formie. Przejrzystość finansowa jest dla nas bardzo ważna.

Jeśli chcesz wesprzeć nasze działania i wpłacić pieniądze, przyjmujemy darowizny poprzez bezpieczną platformę do płatności PayU. Pamiętaj, żadna kwota nie jest za mała.

Po co nam Twój kod pocztowy?

To istotna informacja, by działać skuteczniej. Niekiedy w naszych kampaniach naciskamy na danego polityka. Wtedy istotne jest, by pisali do niego jego wyborcy, ludzie mieszkający w okręgu wyborczym, z którego startował. Sprzeciwienie się im może kosztować go mandat. Czasem organizujemy też działania lokalne tj. spotkania, happeningi czy pikiety. W tych sytuacjach do działania zapraszamy, pisząc tylko do osób mieszkających niedaleko.

Jak można się skontaktować z Akcją Demokracją?

Napisz do nas na: kontakt@akcjademokracja.pl. Odpowiemy!