Pobierz grafikę profrekwencyjną na czas ciszy wyborczej!

Stawką wyborów europejskich jest nasze bezpieczeństwo i przetrwanie Unii Europejskiej w obliczu działań putinowskiej Rosji wspierającej skrajną prawicę, która chce rozsadzić UE od środka. 


Akcja Demokracja jest silna działaniami tysięcy aktywistek i aktywistów w terenie. Społeczne sztaby to szyld identyfikujący lokalne grupy aktywistyczne, realizujące zarówno kampanie Akcji Demokracji, jak i własne projekty.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą aktywistów – wolontariuszy z terenu całej Polski, z dużych miast, małych miasteczek i wsi od Podkarpacia po Pomorze Zachodnie. Są wśród nas ludzie aktywni zawodowo, emeryci i studenci, dawni działacze opozycji antykomunistycznej z lat osiemdziesiątych i obecni działacze Komitetu Obrony Demokracji, ludzie z doświadczeniem w organizacjach pozarządowych i osoby bez żadnego doświadczenia, wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. Nikt z nas nikogo nigdy nie pytał, na jaką partię chce głosować.  Połączyły nas strach, że PiS wygra kolejne wybory i doprowadzi do końca swe dzieło niszczenia demokratycznych struktur, sprzeciw wobec pisowskiego autorytaryzmu i szerzącego się nacjonalizmu oraz nadzieja na zmiany.  Okazało się, że nasze lęki są zbieżne z hasłami Akcji Demokracji nawołującej przed wyborami parlamentarnymi do walki o wolne media, wolne sądy, o wolną szkołę i o nowoczesną Polskę w Unii Europejskiej, Polskę, w której respektowane będą prawa jednostki.  Dlatego poprzez swoją pracę w sztabach wyborczych realizowaliśmy nasze marzenia o przywróceniu w pełni demokratycznej Polski, takiej, jaką budowaliśmy po 1990 roku i z jakiej byliśmy dumni. 

Działający od 2018 roku fanpage, dostarczający aktywistom i aktywistkom Akcji przydatnych informacji i propozycji działań na rzecz klimatu.
Jednocześnie szyld pod którym organizujemy demonstracje i happeningi.

W 2022 roku planowane jest uruchomienie cyklu podcastów pod nazwą Akcja Klimat.

Przestrzeń do dyskusji na tematy związane z demokracja, prawami człowieka, klimatem i sprawiedliwością klimatyczną oraz do wspólnego działania w tych obszarach.

Grupa na Facebooku dla mieszkańców i mieszkanek Polski zaangażowanych w życie obywatelskie i w działalność organizacji społecznej Akcja Demokracja. Przestrzeń do dyskusji na tematy związane z demokracja, prawami człowieka, klimatem i sprawiedliwością klimatyczną oraz do wspólnego działania w tych obszarach. Dołącz do grupy:

Podcast Akcji Demokracji – ruchu obywatelskiego, który działa na rzecz praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, ochrony klimatu i demokracji. Rozmawiamy o rzeczach ważnych z inspirującymi aktywistkami i aktywistami, ekspertami, czasem politykami.

Wychodzimy naprzeciw naszym czasom i rozwijamy podcast Akcji Demokracji. Na całym świecie ludzie słuchają coraz więcej: w podróży do i z pracy, w domu czy to wykonując różne zadania, czy też odpoczywając. W ten sposób dowiadujemy się o świecie, uczymy, mamy kontakty z kulturą. Podcasty pomagają mądrze angażować się w działania.

Działania Akcji Demokracji prowadzone w trakcie kampanii wyborczej od wielu lat. Dotychczas zachęcaliśmy aktywistów do udziału w wyborach i głosowania zgodnie z wartościami naszego ruchu, zbieraliśmy deklaracje od polityków ws. klimatu i praworządności oraz wspólnie wypracowywaliśmy postulaty kierowane do kandydatek i kandydatów.

W 2023 roku działania wokół wyborów będą priorytetem dla Akcji Demokracji, realizowanym zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i lokalnie.