Zespół Akcji Demokracji

Dyrektorka zarządzająca

Karolina Skowron-Baka

Dyrektorka Zarządzająca

Aktywistka prozwierzęca, feministyczna, prawno-człowiecza i doświadczona managerka. Członkini zarządu Animal Advocacy Careers, międzynarodowej organizacji zwiększającej profesjonalizację globalnego ruchu prozwierzęcego. Od początku jej istnienia, kierowała polskim oddziałem Fundacji Alberta Schweitzera, wówczas jednej z czterech najskuteczniejszych organizacji prozwierzecych na świecie według Animal Charity Evaluators. Stworzyła i prowadzi intersekcjonalny projekt Centrum Zwierząt, zasiada w radzie Green REV Institute, jest założycielką i liderką grupy Vegan Ladyboss Poland. Absolwentka socjologii na The London School of Economics, dyplomacji globalnej na SOAS w Londynie i retoryki na Polskiej Akademii Nauk, ukończyła także Akademię Demokracji Socjalnej. Ma doświadczenie pracy w międzynarodowych korporacjach oraz w trzech telewizjach.

Zespół kampanijny

Bogumił Kolmasiak

Kierownik kampanii, projektów i komunikacji

Jako wieloletni działacz organizacji pozarządowych, koordynował i organizował kampanie społeczno-polityczne, projekty z obszarów takich jak polityka rolna i żywnościowa, zrównoważony rozwój czy wsparcie energetyki prosumenckiej. Publikował m.in. w „Krytyce Politycznej”, „Zielonych Wiadomościach”, „Bez Dogmatu”, NOIZZ.pl, występował jako komentator radiowy i telewizyjny. Dawniej związany z partią Zieloni. W zespole Akcji Demokracji od niemal samego początku, był pierwszą osobą pracującą na stanowisku kampaniera. Później pełnił rolę lidera podzespołu demokracji i sprawiedliwości społecznej oraz głównego specjalisty ds. UX, Nowych Mediów i analizy politycznej, obecnie jest jednym z dwóch kierowników zespołu kampanijnego.


Anna Tomaszewska

Kampanierka

Została aktywistką w 1998 roku, zgłaszając się do Centrum Wolontariatu, później przez wiele lat koordynowała m.in. działania lokalne Amnesty International. Do 2017 roku zasiadała w zarządzie Fundacji Inna Przestrzeń, współtworzyła takie inicjatywy jak portal Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur, Portal Info-Migrator, Punkt informacyjny dla migrantów w Centrum Wielokulturowym w Warszawie oraz organizowała wydarzenia, np. Wielokulturowe Warszawskie Street Party. W Akcji zajmuje się platformą Nasza Demokracja i pracuje jako kampanierka. Wspiera także organizacyjnie kampanie, koordynując większość akcji w przestrzeni publicznej i budując sztaby lokalne. Współpracuje z aktywistami i aktywistkami z całej Polski.


Piotr Cykowski

Kampanier

Aktywista na rzecz praw człowieka i demokracji od przeszło 20 lat; zaczynał działalność w Amnesty International. W latach 2001-2006 koordynował działania na rzecz praw człowieka w Tybecie na poziomie krajowym i międzynarodowym. Współtwórca organizacji społecznych wspierających różnorodność, migrantów, mniejszości i demokrację takich jak: Fundacja Inna Przestrzeń, Warszawskie Centrum Wielokulturowe, Fundacja Klamra czy Komitet Obrony Demokracji. Członek Kampanii Przeciw Homofobii. Absolwent ochrony środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, podyplomowych studiów z zakresu praw  człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i w Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Liderów. Zaangażowany w działania Akcji od samego początku, do zespołu dołączył w 2016 r., obecnie jest kampanierem i zajmuje się serią podcastów Akcji.


Jakub Kocjan

Kampanier

Absolwent 30. edycji Szkoły Liderów Politycznych. Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, magister prawa po Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent global business, finance and governance w Szkole Głównej Handlowej. Wyróżniony Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. Członek prawniczego Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy oraz EDYN – European Democracy Youth Network. Dwukrotny stypendysta Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe w dziedzinie nauk prawnych, otrzymał także pięciokrotnie stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów. Absolwent Centrum Prawa Amerykańskiego oraz Akademii Demokracji Socjalnej. Udzielał bezpłatnych porad z prawa pracy w Klinice Prawa UW. Zaczął działać w Akcji jako wolontariusz w 2017 roku, a dziś kampaniuje na rzecz praworządności, zajmuje się też obszarem edukacji, działaniami solidarnościowymi z Ukrainą i prowadzi analizę danych.


Iga Woźniak

Kampanierka

Z wykształcenia kulturoznawczyni. Ma doświadczenie w lokalnych działaniach na rzecz promocji weganizmu i edukowania na temat praw zwierząt pozaludzkich. Członkini kolacji Future Food 4 Climate oraz Writers Collective (inicjatywy organizacji Sentient Media). Pracowała jako copywriterka oraz specjalistka ds. promocji w instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych i jako freelancerka. W zespole kampanijnym od początku 2023 roku, zajmuje się przede wszystkim klimatem i prawami zwierząt.


Dominik Puchała

Kampanier

Doktorant w Centrum Badań nad Uprzedzeniami przy Wydziale Psychologii UW. Aktywista oraz członek wielu ruchów i organizacji działających na rzecz ochrony praw człowieka. Współorganizator Marszu Równości w Częstochowie. W pracy naukowej zajmuje się psychologią polityczną, mniejszościami seksualnymi i problematyką mowy nienawiści. Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za znaczące osiągnięcia naukowe i czterokrotnie stypendium Rektora UW dla najlepszych studentów. Wyróżniony został również Nagrodą Prezydenta Warszawy dla osób młodych działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego im. Tadeusza Mazowieckiego. W Akcji Demokracji zajmuje się prowadzeniem kampanii dotyczących przede wszystkim antyfaszyzmu, wnosząc przy tym doświadczenie badawcze oraz perspektywę mniejszych ośrodków i ich mieszkańców/-nek.


Katarzyna Jaślar

Organizatorka kampanijna

Profesjonalna organizatorka i ogarniaczka rzeczywistości. W życiu zawodowym zajmowała się tworzeniem zespołów, wprowadzaniem ludzi w działania, usprawnianiem komunikacji. Do tej związana z prywatnymi przedsiębiorstwami. Od kilku lat aktywistka grupy szybkiego reagowania Akcji Demokracji, dopiera zaczyna pracę zawodową w 3.sektorze. W Akcji Demokracji wspiera pracę i rozwój Społecznych Sztabów Wyborczych.


Maria Madejska

Kampanierka

Ukończyła studia magisterskie z gospodarki przestrzennej ze specjalizacją „urbanistyka i regionalistyka” na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała m.in jako specjalistka w CEE Bankwatch Network, asystentka projektów w fundacji Heinricha Boella oraz koordynatorka eventów. W zespole kampanijnym zajmuje się m.in klimatem.

Zespół operacyjny

Marcin Zielonka

Kierownik Zespołu Operacyjnego

Od 2014 r związany z sektorem organizacji pozarządowych jako koordynator administracyjno-finansowy. Posiada doświadczenie w pisaniu, realizacji i rozliczaniu projektów finansowanych z funduszy samorządowych, rządowych, europejskich i norweskich. Z Akcją związany od 2018 r. działając w obszarze kadr i finansów. Współzałożyciel Fundacji Terra Desolata. Współpracował z Fundacją Inna Przestrzeń i Ruchomym Klubem Sportowym Gwiazda.


Aneta Korpikiewicz

Specjalistka ds. Kadrowo-Finansowych

Od 12 lat nieprzerwanie związana ze środowiskiem organizacji społecznych. Początkowo zaangażowana głownie w działania na rzecz małych lokalnych społeczności. Następnie aktywna również na innych, szerszych polach działalności organizacji pozarządowych o różnorodnym profilu, wreszcie jako specjalistka od spraw finansowo-kadrowo-administracyjnych. Współpracowała lub współpracuje z takimi organizacjami jak: Związek Młodzieży Wiejskiej, LGD Równiny Wołomińskiej, Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja „Instytut Wydawniczy Książka i Prasa”, Fundacja Stocznia.


Zuzanna Trzebuchowska-Łaciak

Asystentka ds. Administracyjno-Kadrowych

Od kilku lat wspiera działania trzeciego sektora. Jako aktywna członkini zespołów, specjalistka ds. szkoleń i koordynatorka biura brała udział w realizacji wielu projektów: edukacyjnych, historycznych, kulturowych. Łączy kompetencje administracyjno-projektowe z umiejętnościami z obszaru komunikacji. Absolwentka 24. Szkoły Trenerskiej oraz Członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych. W Akcji Demokracji wspiera działania zespołu operacyjnego w obszarze administracyjno-kadrowym.

Zespół technologiczny

Roman Walenciukiewicz

Kierownik zespołu technologicznego

Z wykształcenia inżynier ds. oprogramowania. Od wielu lat wspiera działania anarchistyczne i ekologiczne na Białorusi, członek zespołu Food Not Bombs, współorganizator wielu koncertów punkowych, muzyk, wierzy że przez muzykę można zmienić świat.


Urszula Grymuła

Specjalistka IT

Bioinformatyczka-mykolożka z wykształcenia, aktywistka, anarchistka. Działa w wielu oddolnych inicjatywach na rzecz praw człowieka, środowiska i społeczeństwa. Od lat zaangażowana w działania na rzecz osób LGBT+ w kościołach chrześcijańskich, od 2022 roku skarbniczka Europejskiego Forum Chrześcijańskich Grup LGBTI+.

Zarząd

Jakub Kocjan

Bogumił Kolmasiak

Karolina Skowron-Baka

Anna Tomaszewska

Marcin Zielonka

Rada Fundacji

Julia Olszewska
Przewodnicząca Rady

Krystyna Zowczak-Jastrzębska
Członkini Rady

Marcin Koziej
Członek Rady

Pliki do pobrania

Statut normujący działalność
Akcji Demokracja

To historyczny sukces naszego ruchu! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie orzekł, że mechanizm Fundusze Za Praworządność jest…

Read More pdf


Regulamin funkcjonowania
darowizn na rzecz Akcji

To historyczny sukces naszego ruchu! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie orzekł, że mechanizm Fundusze Za Praworządność jest…

Read More