Wczoraj pod siedzibą Ministerstwa Edukacji i Nauki odbył się briefing Akcji Demokracji, Kampanii Przeciw Homofobii oraz Młodzieżowego Forum LGBT+.

Przedstawicielki i przedstawiciela organizacji zapowiedzieli protesty przeciw ministrowi Czarnkowi pod szkołami w całej Polsce na 1 września.

Protesty będa się odbywać w ramach szerszej koalicji organizacji społecznych pod hasłami #WolnaSzkoła #CzarnekOut

Udział w akcji można zgłaszać na stronie https://akcja.link/1-wrzesnia. Dotychczas zgłoszone zostały działania w ponad 150 miejscach w całej Polsce.

Akcja Demokracja kontynuuje swoje działania w ramach obywatelskiego wotum nieufności dla ministra Czarnka. Po zebraniu ponad 116 tysięcy podpisów pod apelem o dymisję ministra, wystawieniu w całej Polsce kilkudziesięciu billboardów informujących o kampanii, wczoraj wezwała do organizowania protestów pod szkołami na rozpoczęcie roku szkolnego. 

„1 września w całej Polsce aktywiści i aktywistki, ale też uczniowie, uczennice, rodzice, nauczycielki i nauczyciele, wszystkie osoby, którym są bliskie sprawy polskiej szkoły, spotkają się przed szkołami, by symbolicznie zaprotestować przeciwko polityce ministra Czarnka” – powiedział Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji. “Będzie to protest przeciwko polityce, która niszczy autonomię szkół, przeciwko polityce, która przyczynia się – w naszej ocenie – do faszyzacji szkół, przeciwko polityce, która depcze prawa mniejszości” – dodał.

W organizowanie protestów pod hasłem #WolnaSzkoła i #CzarnekOut na 1 września angażuje się szersza koalicja organizacji społecznych. „To co proponuje minister Czarnek, to destabilizacja systemu edukacji” – wskazała Justyna Nakielska z Kampanii Przeciw Homofobii. „Wróci atmosfera kontroli, donosów, strachu. Jeśli kadra nauczycielska i dyrektorska nie będzie posłuszna jedynej słusznej partyjnej linii, to będzie można spodziewać się masowych odwoływań dyrektorów. Przełoży się to bezpośrednio na fatalną kondycję psychiczną uczniów i uczennic w każdej polskiej szkole” – dodała. 

Jest to absolutnie niedopuszczalne, żeby minister edukacji przyczyniał się do normalizowania zachowań dyskryminacyjnych wobec młodzieży i dorosłych osób LGBT+. Zagrożone są też młode kobiety. Minister Czarnek jest zdecydowanie za promowaniem określonego modelu życia społecznego w szkołach – mówi Wiktoria Magnuszewska z Młodzieżowego Forum LGBT+ „Wszyscy jesteśmy niezadowoleni, z tego, co się dzieje w polskiej edukacji. Wszyscy wyrażamy swoją niezgodę. Zachęcam wszystkich, aby 1 września wyszli przed swoje szkoły i pokazali ministrowi Czarnkowi, że nie poddamy się. Że deforma edukacji i nienawistna propaganda nie zostanie przez nas zaakceptowana: – dodała.

“Potrzebujemy wolności w edukacji: niezależnych, twórczych nauczycieli, krytycznie myślących uczniów, aktywnych samorządów uczniowskich, wiedzy opartej o fakty naukowe, nauki tolerancji, postaw obywatelskich i pracy zespołowej. Dla wszystkich tych wartości działania i plany ministra Czarnka stanowią ogromne zagrożenie. Dlatego Komitet Obrony Demokracji współorganizuje akcje #CzarnekOut oraz #WolnaSzkoła i zachęca wszystkich do ich wsparcia oraz aktywnego udziału” – wzywa Kinga Łozińska, członkini Zarządu Głównego Komitet Obrony Demokracji

Akcja Demokracja zachęca wszystkie osoby sprzeciwiające się polityce i planom Czarnka do wzięcia udziału w proteście. Protest ma polegać na tym, by stanąć przed szkołą z plakatem lub transparentem, na którym będzie hasło: #CzarnekOut #WolnaSzkoła lub napisać je kredą na chodniku. Chęć uczestniczenia w tej ogólnopolskiej akcji można zgłosić na stronie: https://akcja.link/1-wrzesnia. Pozwoli to organizatorkom nie tylko na stworzenie mapy protestów i pokazania skali sprzeciwu lecz również każda zgłaszająca się osoba otrzyma możliwość wydrukowania plakatów na protest. 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/2WBSum6

Bogumił Kolmasiak
bogumil.kolmasiaki@akcjademokracja.pl
+48 533 329 246