Dzień dobry, Jakubie,

wczoraj, na wspólnej demonstracji, prowadzonej przeze mnie wraz z Kingą Łozińską z KOD, wspólnie z Rafałem Trzaskowskim, Adamem Bodnarem, Agnieszką Holland, Powstańczynią Anną Przedpełską-Trzeciakowską, Adamem Michnikiem, Michałem Szczerbą i tysiącami Warszawiaków wezwaliśmy jasno: TAK dla Ukrainy w Unii!


Fot. Rafał Motyl, Miasto Stołeczne Warszawa.

Bohatersko broniąca się Ukraina złożyła równolegle wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej. Przemawiając podczas demonstracji, poparłem go w imieniu ruchu Akcji:

Wiele stałych prawd zostało dzisiaj podważonych – pacyfiści zbierają pieniądze na broń i kamizelki kuloodporne… Cała Warszawa pomaga. Tym bardziej chcemy dziś zaapelować – obecność w UE nie powinna być okupiona krwią, ale jeśli tak – to żaden inny naród nie zasłużył na nią tak bardzo jak Ukraina, która już dwukrotnie na Majdanie opowiedziała się za demokracją i od dawna walczy o nią na wojnie z Rosją” [1].

Fot. Andrzej Trzeciakowski

Zbyt długo jako Zachód jedynie mamiliśmy Ukrainę wizją członkostwa w UE. Przestańmy “przygotowywać kolejne mapy drogowe”, przestańmy “zarysowywać perspektywy członkostwa” i zacznijmy negocjacje już teraz, zgodnie z wnioskiem prezydenta Zełeńskiego! Unia w przeciwieństwie do NATO to nie jest sojusz wojskowy i Ukraina może do niej dołączyć niezależnie od działań zbrojnych oraz statusu Krymu i Donbasu.

A w międzyczasie wspieramy naszych braci i nasze siostry z Ukrainy, jak tylko to możliwe. Kliknij poniżej i zobacz, jak możesz pomóc.

Niech żyje Wolna Ukraina! Sława Ukrajini!

Jakub Kocjan z zespołu Akcji Demokracji

[1] „Tak” dla Ukrainy w Unii Europejskiej. Bodnar, Holland, Trzaskowski, Michnik na wiecu pod Pałacem Kultury, 06.03.2022, wyborcza.pl

“Ukraina uświadamia nam, czym są wartości europejskie”, 06.03.2022, tvn24.pl

“Ukraina w Europie – apel na pl. Defilad”, um.warszawa.pl 06.03.2022