Już kilkanaście gmin, powiatów i województw ogłosiło się „wolnymi od LGBT”. W jednej z prawicowych gazet pojawić się mają naklejki z napisem „strefa wolna od LGBT”. Na jutrzejszy Marsz Równości w Białymstoku mobilizują się chuligańskie bojówki stadionowe z całej Polski. Nienawiść płynie z kościelnych ambon i rządowej telewizji. Fundacja PRO – Prawo do życia, radykalna organizacja katolicka, złożyła właśnie w Sejmie projekt ustawy, zgodnie z którym za rzetelną edukację seksualną na temat np. orientacji seksualnej można będzie iść do więzienia. Ta retoryka coraz bardziej zbliża się do wzorów faszystowskich – chce wyrzucić jakąś część społeczeństwa poza nawias, odebrać jej człowieczeństwo i prawo do normalnego życia. Nie będziemy tu cytować wszystkich tych obrzydliwych wypowiedzi ani pokazywać paskudnych grafik. My mamy na nią swoją odpowiedź, oto ona:

Nagonka prawicowych instytucji i mediów tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia 2 mln mieszkańców i mieszkanek Polski ze społeczności LGBT+. Systemowa homofobia nie tylko odbiera godność i obraża – to co się dzieje, naprawdę może kogoś doprowadzić do samobójstwa, może sprawić, że ktoś zostanie pobity albo skrzywdzony. Nienawiść i pogarda tak powszechnie występujące w przestrzeni publicznej mają swoje straszne konsekwencje. 70 proc. nastolatków LGBT+ myśli o samobójstwie. W tym roku pożegnaliśmy Milo Mazurkiewicz, transpłciową aktywistkę, która odebrała sobie życie, bo nie była w stanie znieść dotykającej jej transfobii. Wiele innych osób żyje w strachu, wiele czuje, że odbiera im się prawo do normalnego, szczęśliwego życia. Homofobiczny przekaz dociera też do rodzin osób LGBT+ i niszczy je od środka, sprawia, że ludzie ukrywają się ze swoją tożsamością przed najbliższymi. W takiej sytuacji milczenie oznacza zgodę na to, co się dzieje. Zgodę na faszystowskie wskazywanie ‘gorszych’ a przez to wykluczanie i segregację, na homofobię i transfobię, na krzywdę i wykluczenie.

Możesz coś zrobić, żeby wesprzeć społeczność i osoby LGBT+ w Polsce. Możesz odezwać się do kogoś, kogo znasz i powiedzieć po prostu „Hej, jestem z Tobą, wspieram Cię, to straszne, co się dzieje”. Możesz iść na Marsz Równości w swoim mieście. Możesz też zamówić naklejki, drukowane przez Akcję Demokrację. Taka naklejka w miejscu pracy, w bloku, w przestrzeni publicznej sprawi, że ktoś, kto będzie przechodził obok, pomyśli „nie jestem sam, nie jestem sama”. Trwająca nagonka ma dużą siłę – ale nasza solidarność jest większa i silniejsza. Możemy i musimy okazać osobom LGBT+ tak potrzebne im dzisiaj wsparcie. Nawet małe, symboliczne działania ma sens, możesz dzięki temu uratować życie komuś, kto właśnie zastanawia się nad sensem życia w tej okrutnej, dotykającej do żywego rzeczywistości nienienawistnej nagonki. 

Daj nam znać jak najszybciej, ilu naklejek potrzebujesz – w jednym pakiecie będzie ich pięć. Możesz też pomóc nam sfinansować ich druk i wysyłkę!

ZAMÓW NAKLEJKI [WYCZERPANE]

WESPRZYJ DRUK I PRZYGOTOWANIE