W poniedziałek wraz z przyjaciółmi z innych organizacji społecznych spotkaliśmy się z politykami wszystkich partii demokratycznych opozycji. Przekazałem politykom nasze wspólne oczekiwanie, aby wyjąć praworządność z rozgrywek partyjnych i aby działali w tej  temacie razem! Zobacz krótki film podsumowujący spotkanie i wesprzyj powstanie sondażu pokazującego poparcie społeczne dla Porozumienia dla Praworządności!
OGLĄDAM I WSPIERAM!

Jednoczymy opozycję! Na razie w jednym konkretnym temacie: praworządności. W ruchu Akcji głęboko wierzymy, że ta jedna rzecz nie powinna służyć rozgrywkom, ale łączyć wszystkich demokratów i demokratki. Dlatego razem z innymi organizacjami – m.in. naszymi przyjaciółmi z Wolnych Sądów, Komitetu Obrony Demokracji i Obywatelami RP w poniedziałek zorganizowaliśmy takie spotkanie, promując nasze Porozumienie Dla Praworządności*. 

Zdradzę Ci, że wielostronne spotkania z politykami, nawet demokratycznej opozycji, są wymagające i czasem trudne. Wymagają dużo stanowczości i organizacji. Są jednak także bardzo satysfakcjonujące, kiedy udaje się nasza strategia – wyjęcia praworządności ponad partyjne gry, gdy przedstawiciele Razem, Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Nowej Lewicy, Zielonych, Nowoczesnej, PSL wspólnie planują pod naszym czujnym okiem rozwiązania i współpracę. Pracujemy właśnie (wiszę codziennie na telefonie po parę godzin, starając się to ogarnąć!) nad wspólnym oświadczeniem i konferencją prasową z udziałem wszystkich ugrupowań. 

Ale żeby, po pierwsze, zmobilizować do współpracy polityków opozycji, jak i, po drugie, przedstawić Unii Europejskiej alternatywny plan do projektów Ziobry, Dudy i Morawieckiego (żeby żadnego nie uznała za akceptowalny kompromis, skoro jest lepszy na stole!), musimy zrobić więcej. Chcemy zamówić sondaż, który pokaże, jak ogromne poparcie społeczne wzbudza Porozumienie Dla Praworządności, a władzy – że w tym temacie może tylko przegrać i niech nie waży się go ruszać w momencie spadku notowań. Oczywiście, aby taki sondaż był wiarygodny dla polityków – musi go zrobić renomowany instytut.  

Sondaże, sondaże, sondaże. Czy chcemy czy nie, to one mają ogromny wpływ na polityków: i opozycji, i koalicji. A ruchy oparte na wartościach, tak jak nasz wspólny ruch, Jakubie, – Akcja Demokracja – muszą działać w ramach tych reguł. Jednak nie będę ukrywał. Taki sondaż to nie jest tania sprawa. Negocjujemy rabat dla ruchów społecznych, ale i tak będzie to kosztowało około 8 000 złotych. Jeżeli 160 osób dorzuci się 50 złotymi, będziemy mogli sobie na niego pozwolić. 

To jak, wesprzesz nasz sondaż?

DORZUCĘ SIĘ!
Ale to nie wszystko! Solidaryzujemy się z sędziami niezłomnymi. W zeszłym tygodniu byłem pod Sądem Najwyższym, wspierając Igora Tuleyę, wczoraj przekazałem wyrazy wsparcia sędziemu Piotrowi Gąciarkowi pod Sądem Okręgowym, tuż po decyzji nielegalnej Izby Dyscyplinarnej o jego zawieszeniu. Jesteśmy w bliskim kontakcie ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, pomagamy w organizacji demonstracji, wspieramy ich projekt ustawy. Wspieranie sędziów w ich niezłomnej postawie to jedna rzecz, ale potrzebne są też działania na poziomie politycznym. Dlatego właśnie pracujemy w szerszej koalicji organizacji na rzecz Porozumienia dla Praworządności!


Kliknij, aby obejrzeć krótkie nagranie po spotkaniu z politykami. Jestem częścią ruchu Akcji Demokracji tak jak Ty, dlatego zawsze referuję treść nietransmitowanych spotkań. Pełna transparentność! 
OBEJRZĘ I DORZUCĘ SIĘ!

Pozdrawiam serdecznie

Jakub Kocjan z zespołu Akcji Demokracji


PS Bardzo ważne jest, aby demokratyczne partie opozycyjne miały wspólne stanowisko chociaż w tej jednej sprawie – przywrócenia elementarnej praworządności. Czasami chcą je wykorzystywać przeciw sobie, czasem ścigać się na pomysły, czasem ignorować temat na rzecz codziennej bieżączki. Posprzeczałem się o to z niejednym politykiem, ale za każdym razem merytorycznie i spokojnie. Ale politycy to politycy – zwracają ogromną uwagę na sondaże, a nasz sondaż może przekonać ich do zgodnej współpracy. Dlatego kliknij tutaj i dorzuć się do zamówienia sondażu o poparciu dla Porozumienia dla Praworządności!

* Porozumienie dla Praworządności to wspólna inicjatywa Akcji Demokracji, Wolnych Sądów, Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP, Ogólnopolski Strajku Kobiet, Archiwum Osiatyńskiego, Kongresu Świeckości oraz Stowarzyszenia Adwokackiego „Defensor Iuris”.