AKTUALIZACJA OŚWIADCZENIA Z 30.05.2025
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi potencjalnego zaangażowania firmy Estratos Digital GmbH w działania okołowyborcze w Polsce, zarząd Akcji Demokracji postanowił zakończyć współpracę z firmą Estratos Digital GmbH i powiązaną z nią platformą crowdfundingową Lunda Donate. Choć we wspomnianych działaniach firmy Estratos udział wzięło kilkoro wolontariuszy naszego ruchu, Akcja Demokracja nie była zaangażowana w przygotowanie ani promocję żadnych materiałów związanych z tą sprawą. Nasz ruch zawsze na pierwszym miejscu stawiał transparentność. Nie chcemy odnosić się do działań innych podmiotów, ale fakt, że zostaliśmy bezpośrednio połączeni z tą sprawą, skłania nas do zdecydowanej reakcji.
Wszystkie osoby, które angażują się w nasze działania, muszą mieć pewność, że zarówno nasz ruch, jak i jego partnerzy, przestrzegają podstawowych zasad. Właśnie brak tej pewności i troska o własną wiarygodność, zmuszają nas do rezygnacji z usług firmy Estratos Digital GmbH jako głównego dostawcy infrastruktury technologicznej. Dlatego zarząd Akcji Demokracji zdecydował o wypowiedzeniu umowy firmie Estratos Digital GmbH i przeniósł infrastrukturę mailingową poza jej systemy. Od tej pory żadne nowe płatności nie są obsługiwane przez platformę Lunda Donate, dostarczanej nam przez firmę firmę Estratos Digital GmbH.
Zapewniamy, że nasze dotychczasowe umowy z w/w podmiotami zapewniają najwyższy poziom ochrony danych osobowych wszystkich osób, które podejmują działania za pośrednictwem w/w platform i zgodność z regulacjami europejskimi. Wezwaliśmy partnera, aby po ostatecznym zakończeniu współpracy niezwłocznie usunął wszelkie dane osobowe, którymi administrował w związku ze współpracą z Akcją Demokracją.
Sytuacja, w której się znaleźliśmy, pokazała potrzebę uporządkowania zasad funkcjonowania naszej organizacji. Dlatego zarząd Akcji Demokracji rozpoczął opracowywanie wraz z zespołem nowych standardów dotyczących współpracy z innymi podmiotami i zaangażowania w projekty, aby zapewnić pełną transparentność i bezpieczeństwo na przyszłość, z poszanowaniem i troską o wszystkie osoby angażujące się w nasz ruch.
OŚWIADCZENIE Z DNIA 15.05.2025
W nawiązaniu do ostatnich publikacji medialnych informujemy, że Akcja Demokracja nie jest w żaden sposób powiązana z działalnością facebookowych profili „Wiesz Jak Nie Jest” i „Stół Dorosłych”, ani też jako fundacja w żaden sposób zaangażowana w ich funkcjonowanie. W trosce o pełną transparentność, niezwłocznie po otrzymaniu informacji o budzących wątpliwości materiałach, zajęliśmy się wyjaśnieniem tej sytuacji.
Ponieważ jesteśmy aktywni w przestrzeni publicznej, często zdarza się, że różne podmioty zwracają się do nas z prośbą o pomoc. Tak było w tym przypadku – od naszego dostawcy usług informatycznych, z którym współpracujemy od kilku lat, otrzymaliśmy prośbę o polecenie osób gotowych do udziału w spotach profrekwencyjnych i przekazaliśmy ją naszym wolontariuszkom i wolontariuszom. Decyzja o tym, czy i w jakiej formie dana osoba zdecyduje się na udzielenie wypowiedzi, pozostawała całkowicie w gestii tych osób.
Akcja Demokracja to organizacja społeczna składająca się z niewielkiego zespołu, ruchu opartego na oddolnym aktywizmie oraz setek tysięcy osób angażujących się głównie w sieci. Zarówno nasze wartości i poglądy, jak i zasady działalności są powszechnie znane. Jako organizacja pożytku publicznego mamy określone procedury angażowania fundacji do różnych projektów. W takich przypadkach nasz udział zawsze zostaje to odpowiednio oznaczony w publikowanych materiałach. Tak jest np. w przypadku prowadzonej przez nas obecnie akcji „Brak decyzji to też decyzja” czy billboardowej „Wybierz Prezydenta, który…”. Jednocześnie nasi członkowie i sympatycy mają swobodę w podejmowaniu własnych, indywidualnych inicjatyw.
Niezmiennie jednym z priorytetów naszych działań jest zapewnienie bezpiecznego, transparentnego i zgodnego z prawem procesu wyborczego. Dlatego wyrażamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości w sprawie finansowania spotów emitowanych na profilach „Wiesz Jak Nie Jest” i „Stół Dorosłych” zostaną szybko wyjaśnione.