Zrzutka.pl opublikowała na swoim facebooku stanowisko [1], na które odpowiedź znajduje się poniżej.

Zrzutka.pl, nieudolna próba ratowania wizerunku z Państwa strony nie dziwi nas, choć smuci. Dużo piszecie Państwo o apolityczności i neutralności światopoglądowej, stawiając znak równości między działaniami Aborcyjnego Dream Teamu i Strajku Kobiet a działaniami „straży narodowej”. Zasadnicza różnica jest taka, że ADT czy Strajk Kobiet nie organizują sobie szkolenia ze „strzelania tak, żeby zabić” i nie cieszą się na widok mieszkania płonącego tylko dlatego, że ktoś obok wywiesił tęczową flagę, a „straż narodowa” – owszem. Nawoływania do nienawiści i organizacji bojówek nie można stawiać na równi z walką o prawa kobiet i dostęp do bezpiecznej aborcji.

Zasłaniając się „neutralnością światopoglądową” przyzwalacie Państwo na szerzenie nienawiści i zbieranie pieniędzy na organizację skrajnie prawicowych bojówek, których dotychczasowa działalność pozwala przypuszczać jak zostaną wykorzystane zebrane środki. Łatwo jest, odwracając oczy i machając ręką, pozwolić faszyzmowi rosnąć. Dlatego przypominamy Państwu słowa Mariana Turskiego: „Auschwitz nie spadło z nieba”. I sformułowane przez niego „11. przykazanie”: Nie bądź obojętny.

Proszą Państwo o „niepowielanie błędnego stwierdzenia, że organizacja dowolnej zbiórki na naszej platformie oznacza udzielenie naszego wsparcia dla niej”. Odpowiemy krótko: oznacza. To dzięki zapewnionym przez Państwa narzędziom i infrastrukturze „straż narodowa” może zbierać pieniądze na dalszą nienawistną działalność, to Państwo na to pozwalacie.

Szerzenia nienawiści i propagowania faszyzujących treści zabrania zarówno polskie prawo, jak i Państwa regulamin (konkretnie art. IX: „zakazane jest dostarczanie treści wzywajacej do nienawiści”). Jeśli zdecydujecie się Państwo przymknąć na to oko i pozwolić na finansowanie skrajnie prawicowych bojówek – nie zapomnimy tego. Choć dziś kończy się zbiórka, nie kończą się nasze działania. Państwa wizerunek ma brunatny odcień i dotrzemy z tą informacją bardzo szeroko.

Nie ustaniemy w działaniach i domaganiu się od Państwa wzięcia odpowiedzialności za nienawiść, na finansowanie której Państwo przyzwalacie. Nie uda się Państwu „przeczekać”. Będziemy konsekwentnie przypominać o Państwa roli w finansowaniu skrajnej prawicy i oczekiwać przyjęcia odpowiedzialności za udział w postępującej faszyzacji Polski.