Aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji przynieśli dziś pod Sąd Najwyższy kilkadziesiąt pustych walizek. W ten sposób dali jasne przesłanie sędziom z Izby Dyscyplinarnej i z neoKRSu powołanym niezgodnie z prawem, że mają zaprzestać swoich działań i zacząć się pakować, by opuścić te instytucje.

W ten sposób Akcja Demokracja komentuje wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który 12 listopada dostarczył wskazówki co do sposobu usunięcia politycznych nominatów z Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Podczas wydarzenia sytuację po wyroku komentowali także przedstawiciele Wolnych Sądów:

„Stając przed sądem, obywatele i obywatelki chcą mieć pewność, że wydany w ich sprawie wyrok będzie niepodważalny. W sytuacji, jaką mamy teraz, nie ma takiej pewności. W interesie wszystkich jest to, aby na podstawie wyroku TSUE sytuację szybko uporządkować” – powiedziała mec. Sylwia Gregorczyk-Abram będąca pełnomocniczką sędziów SN w trakcie postępowania przed TSUE.            

„Szybkie zainicjowanie przez Senat prac nad ustawą wdrażającą wyrok TSUE da wyraźny sygnał nieprawidłowo obsadzonym instytucjom, sędziom i neo-KRSowi, że muszą powstrzymać się od podejmowania dalszych bezprawnych decyzji. Natychmiastowa odpowiedź Senatu na wyrok TSUE może również ukrócić niepewność tysięcy osób stających przed sądem co do tego czy sądzi ich niezależny sędzia i czy wyrok w ważnej dla nich sprawie jest wyrokiem w mocy prawa.” – powiedział Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

Dlatego Akcja Demokracja wspólnie z Wolnymi Sądami zainicjowały zbieranie podpisów pod apelem skierowanym do Senatu oraz Sądu Najwyższego o jak najszybsze podjęcie działań wykonujących wyrok Trybunału w Luksemburgu. Można go podpisać w internecie na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/senat-kresneokrs-sign

Aktywiści przynieśli także pod Sąd Najwyższy Pakt na rzecz Reformy i Naprawy Wymiaru Sprawiedliwości, który w trakcie kampanii wyborczej poparły wszystkie siły opozycji obecne teraz w Parlamencie. Akcja Demokracja oczekuje, że politycy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL obecni w Senacie złożą szybko projekt ustawy przywracający zgodny z Konstytucją tryb powoływania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Więcej zdjęć z wydarzenia: https://www.flickr.com/photos/165985204@N07/albums/72157711861460343