Komunikat prasowy

Warszawa, 11.12.2020

Ustępstwa Rady Europejskiej na rzecz rządów Orbana i Morawieckiego w ich walce z praworządnością to fatalny przekaz dla wszystkich tych z nas, którzy od lat z determinacją bronią fundamentów państwa prawa, takich jak niezależne od politycznych nacisków sądy.

Liderzy państw UE postanowili “wybić zęby” mechanizmowi warunkującemu wypłaty unijnych środków od stanu praworządności, uzgodnionemu w długich negocjacjach przez Parlament Europejski: 

  • możliwość faktycznego zastosowania mechanizmu zostaje odłożona w czasie nie wiadomo na jak długo, najprawdopodobniej na lata – do momentu rozstrzygnięcia o jego umocowaniu przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE),
  • restrykcyjne ograniczenie zakresu funkcjonowania mechanizmu (wyłącznie do naruszenia interesu finansowego UE) w nie stanowiących źródła unijnego prawa konkluzjach z posiedzenia Rady, zamiast wzmocnić ochronę praworządności, będzie ją rozmywać, powodując dalsze polityczne przepychanki dotyczące fundamentów funkcjonowania UE.

Morawiecki, Kaczyński i Ziobro, szantażując całą Unię Europejską, kładąc na szali polską rację stanu i przyszłość relacji polsko-unijnych  ugrali sobie kolejne lata na bezkarne niszczenie demokratycznego państwa prawa, co będzie miało również kolejne horrendalne i niszczące skutki w dziedzinie ochrony praw człowieka, praw obywatelskich i wolności mediów w Polsce. Wczorajsza polityczna decyzja na najwyższym poziomie Unii Europejskiej dała właśnie polskiemu rządowi zielone światło na dalsze uderzenia w niezależność sędziów, wolność mediów, prześladowanie protestujących obywateli i obywatelek czy atakowanie mniejszości.

Po raz pierwszy w naszej trwającej od pięciu lat batalii z atakami na niezależne sądy inicjowanymi przez Zbigniewa Ziobrę zgadzamy się z nim! Tak, jak mówi Ziobro, “wynegocjowane Konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska.” Jednak inaczej widzimy konsekwencje postanowień Rady Europejskiej – mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji. Zbigniew Ziobro obawia się, że jego plan przejęcia całkowitej władzy nad wymiarem sprawiedliwości zostanie w którymś momencie podważony. My przeciwnie, codziennie stawiając czoła politycznym wpływom na wymiar sprawiedliwości, obawiamy się, że już nic Ziobry nie powstrzyma, by “domknąć” system, zamknąć nam usta i wydawać polityczne wyroki – dodaje aktywista.

Jeśli europarlamentarzyści i europarlamentarzystki chcą wyjść z tej sytuacji z twarzą, muszą podjąć teraz pilne działania, aby stawić czoła wspierającym autokratów decyzjom Rady. Mają jeszcze szansę stanąć po stronie wartości, a nie politycznych interesów poszczególnych państw. To liderzy i liderki największych w PE frakcji politycznych obiecali skuteczny mechanizm chroniący praworządność, popierany przez olbrzymią większość mieszkańców i mieszkanek Europy. 

Nie potrzebujemy kolejnego nieskutecznego mechanizmu jak art. 7, kolejnych debat o naruszeniach kolejnych fundamentalnych praw w Polsce czy na Węgrzech, potrzebujemy skutecznego narzędzia do obrony obowiązujących w Unii standardów teraz!

Akcja Demokracja wspólnie z partnerską organizacją aHang z Węgier prowadzi kampanię na rzecz ustanowienia skutecznego mechanizmu na rzecz ochrony praworządności, angażującą do działania tysiące aktywistów i aktywistek z Polski i Węgier. Dzięki zrzutce zaangażowanych osób udało się wykupić ogłoszenie z apelem do eurodeputowanych publikowane w październiku w POLITCO [1], w którym przedstawiliśmy skalę zaangażowania polskiego i węgierskiego społeczeństwa w działania na rzecz praworządności. W tygodniach poprzedzających Szczyt UE przedstawiciele państw członkowskich UE i europejskich mediów otrzymali ponad 303 846 wiadomości od aktywistów i aktywistek z Polski i Węgier [2] Nasze zaangażowanie w ostatnich dniach przedstawiały czołowe europejskie media [3]. 

[1] https://www.akcjademokracja.pl/we-demand-fundsforruleoflaw/

[2] https://www.akcjademokracja.pl/joint-action-from-poland-and-hungary-to-counter-dividing-europe/

[3] https://www.theguardian.com/world/commentisfree/2020/dec/10/poles-hungarians-urge-eu-stand-firm-rule-law-orban-morawicki,

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/11/eu-fears-hungary-poland-compromise-not-end-of-story

https://www.theguardian.com/world/commentisfree/2020/dec/10/poles-hungarians-urge-eu-stand-firm-rule-law-orban-morawicki,

https://www.theguardian.com/world/2020/dec/11/eu-fears-hungary-poland-compromise-not-end-of-story

https://www.theparliamentmagazine.eu/news/article/hungarian-and-polish-citizens-sign-petition-supporting-rule-of-law-conditionality

https://www.rfi.fr/fr/europe/20201210-sommet-europ%C3%A9en-du-10-d%C3%A9cembre-l-inqui%C3%A9tude-des-citoyens-hongrois-et-polonais