To szybka reakcja na informacje o rozpoczęciu postępowań administracyjnych, które mogą skończyć się wymierzeniem bardzo wysokich, kar sięgających tysięcy złotych, na osoby uczestniczące w happeningu “Tęczowe Disco” pod Pałacem Prezydenckim. Odbyło się ono dzień po tym, gdy Andrzej Duda podpisał homofobiczną “Kartę Rodziny” i zapowiedział zakaz propagowania “ideologii LGBT” [2].

Nie zgadzamy się, aby Państwowa Inspekcja Sanitarna stała się Inspekcją Sanitarno – Policyjną. By zamiast zajmować się ochroną zdrowia, dała się wykorzystywać do tłumienia wolności – powiedział Piotr Cykowski przekazując podpisy pod apelem przedstawicielom Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Podpisy odebrała Marietta Rasielewska, Dyrektorka Departament Nadzoru i Kontroli Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Jan Bondar rzecznik GIS, który zachęcił wszystkie osoby, które czują się poszkodowane działaniem Policji do składania odwołań.

Młodym osobom LGBT+ grożą represje w wyniku budzącego wiele wątpliwości zachowania Policji w dniu 11 czerwca – m.in. nie reagowania podczas samego wydarzenia, a zastraszania i szantażowania już po nim [3]. Policja sięga też po niekonstytucyjne przepisy zakazujące zgromadzeń i wykorzystuje Inspekcję Sanitarną i możliwość nakładania kar administracyjnych bez możliwości sądowego odwołania jako straszak na przeciwników politycznych obecnej władzy.

Akcja Demokracja solidaryzuje się z osobami LGBT+ atakowanymi przez Andrzeja Dudę w kampanii wyborczej. Protestuje także przeciwko niekonstytucyjnym ograniczeniom wolności zgromadzeń – na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów a nie ustawy i z pominięciem przepisów Konstytucji.

[1] Treść apelu dostępna jest na stronie: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/Jesli-nie-moge-tanczyc-to-nie-jest-moj-swiat

[2] Program Dudy: homofobia plus. Prezydent zapowiada zakaz propagowania „ideologii LGBT”, Oko.press, 10.06.2020 r.

[3] Tańczyli pod Pałacem Prezydenckim przeciw nagonce PiS. Sanepid grozi im mandatami po 10 tys. zł , Gazeta Wyborcza, 30.06.2020 r.