[Komunikat prasowy] W odpowiedzi na apel ruchu Akcji Demokracji o usunięcie zbiórki na skrajnie prawicową bojówkę, tzw. “straż narodową”, portal Zrzutka.pl pozywa organizację do sądu.

  • Pod apelem Akcji Demokracji “Zrzućcie tę zrzutkę: stop finansowaniu “straży narodowej” Bąkiewicza na zrzutka.pl” do zarządu Zrzutki.pl podpisało się prawie 15 tys. osób
  • Akcja Demokracja wielokrotnie apelowała do Zrzutki.pl, przedstawiając reportaże świadczące o przemocowym i skrajnie prawicowym charakterze tzw. “straży narodowej” powołanej przez Roty Marszu Niepodległości
  • Zrzutka.pl odmawiała usunięcia zbiórki zasłaniając się “neutralnością światopoglądową”, a w styczniu br. pozwała Akcję Demokrację do sądu, domagając się wypłaty 25 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Od października 2020 roku aktywiści i aktywistki apelowali do portalu Zrzutka.pl o usunięcie zbiórki na skrajnie prawicową “straż narodową”, powołaną przez Roberta Bąkiewicza bojówkę, której ataki na manifestacje oraz szkolenia z używania broni zostały szczegółowo opisane przez wiele mediów. Pod apelem do zarządu portalu podpisało się blisko 15 tys. osób, powołujących się na pozytywny wizerunek Zrzutki.pl jako strony służącej czynieniu dobra i wskazujących, że jest on sprzeczny z umożliwianiem faszyzacji życia publicznego.

Mimo przedstawianych przez Akcję Demokrację dowodów i punktów regulaminu Zrzutki.pl, które pozwalają jej na usunięcie zbiórki na organizacje szerzące przemoc i nienawiść, zarząd portalu wpierw odmawiał wzięcia odpowiedzialności, powołując się na “neutralność światopoglądową”, a w styczniu br. pozwał Akcję Demokrację, domagając się przeprosin i wypłaty 25 tys. zł na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zdaniem Akcji Demokracji pozew Zrzutki.pl wpisuje się w tradycję tzw. pozwów SLAPP (z ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation, czyli strategiczny pozew przeciwko społecznej partycypacji), których celem jest nie dochodzenie sprawiedliwości, a zmęczenie przeciwnika i obciążenie go kosztami postępowania, by wycofał się z podejmowanych prospołecznych działań jeszcze zanim sprawa zostanie rozstrzygnięta.

Karolina Skowron, dyrektorka Akcji Demokracja, podkreśla: “Mamy odpowiedzialność wobec naszego 300 tysięcznego ruchu, który ufa, że będziemy konsekwentnie walczyć o takie wartości jak walka z faszyzacją życia publicznego. Dlatego nie pozwolimy Zrzutce.pl nas uciszyć. Jesteśmy doskonale przygotowani na batalię prawną, mając wartości i argumenty po swojej stronie. Wspierają nas też pro bono najbardziej wybitni w tej dziedzinie prawnicy – Maciej Ślusarek i wspaniały zespół z jego kancelarii. Podobnie jak tysiące aktywistek i aktywistów, wierzą w naszą sprawę. Będziemy dalej domagać się społecznej odpowiedzialności Zrzutki.pl”