Mamy Rzecznika Praw Obywatelskich i dziękujemy Adamowi Bodnarowi!

 Uniknęliśmy sytuacji, gdy w wyniku decyzji nielegalnego pseudoTrybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej urząd Rzecznika Praw Obywatelskich byłby nielegalnie obsadzony. Naciski społeczeństwa i Unii Europejskiej pomogły przełamać sejmowy impas i zatrzymać ten scenariusz. Nowowybrany RPO Prof. Marcin Wiącek otrzymał poparcie ruchu Akcji Demokracji. Odpowiedział na pytania aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji. Oczywiście, dając mu kredyt zaufania, będziemy blisko przyglądać się jego działaniom.

W lipcu przerwana została w wyniku pseudowyroku Trubunału Julii Przyłębskiej kadencja RPO Adama Bodnara. Dołączyliśmy do podziękowań dla niego za wyznaczenie najwyższych standardów służby publicznej w tak burzliwym, trudnym czasie, stawanie po stronie obywatelek i obywateli, podejmowanie spraw trudnych oraz wspieranie ruchów i organizacji społecznych. Przekazaliśmy Adamowi Bodnarowi wielki portret-mozaikę, na którą złożyły się zdjęcia aktywistek i aktywistów Akcji.

Obywatelskie Wotum Nieufności wobec ministra Czarnka!

 Wizja nowej, ideologicznej szkoły według fantazji Czarnka nie dawała nam spocząć mimo wakacji i mobilizowała tysiące osób do działania – 116 855 podpisało się pod jednym z największych apeli Akcji Demokracji w ostatnim czasie. Podpisy zbierały na ulicach także posłanki Lewicy, a następnie wspólnie zanieśliśmy je do Sejmu, by pokazać skalę sprzeciwu podczas głosowania. W Sejmie wprawdzie został obroniony, ale naszą niezwykle szeroko zakrojoną akcją billboardową (w całości finansowaną przez aktywistki i aktywistów) udało się wywołać Czarnka do tablicy! Skala zaangażowania przerosła nasze wyobrażenie, tysiące osób zrzuciło się na kwotę niemal stu tysięcy złotych.Co zrobiliśmy w tej sprawie:

 • Zebraliśmy i przekazaliśmy do Sejmu ponad 100 000 podpisów.
 • Nagraliśmy i upowszechniliśmy podcasty z polityczkami angażującymi się w temat edukacji (posłanką Agnieszką Dziemianowicz-Bąk i warszawską radną Dorotą Łobodą).
 • Postawiliśmy w wielu miejscach w Polsce, w tym w Lublinie, okręgu Czarnka, dziesiątki billboardów z hasłem #CzarnekOut (billboardy spotkały się z kontrakcją!).
 • Przesłaliśmy do aktywistek i aktywistów z całej Polski tysiące naklejek z hasłami “CzarnekOut i Nie damy się Czarnkowi.
 • Dołączyliśmy do koalicji #WolnaSzkoła działającej na rzecz lepszej edukacji.
 • Wspólnie z Kampanią Przeciw Homofobii i Młodzieżowym Forum LGBT+  zorganizowaliśmy konferencję prasową przed Ministerstwem Edukacji .
 • Wsparliśmy aktywistki i aktywistów w wyrażeniu sprzeciwu na rozpoczęcie nowego roku szkolnego .
 • Działamy dalej….

Walczymy o niezależność mediów!

Ponad 22 tysiące osób podpisało się pod apelem “Nie dla wygaszenia licencji stacji TVN24!” – pokazując, jak ważny to dla nas temat. Choć w ostatni czwartek Senat odrzucił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, wymierzoną w jedną z największych niezależnych grup medialnych — TVN, działamy dalej. Teraz los wolnych mediów znów wraca do Sejmu. Podczas konferencji prasowej w Senacie, Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji zaapelował do posłów i posłanek z opozycji o obecność na zbliżającym się głosowaniu w Sejmie, a do tych reprezentujących Zjednoczoną Prawicę o zrewidowanie swojego stanowiska. Zwrócił uwagę, że bez wolnych mediów, gwarantujących pluralistyczną, rzetelną debatę publiczną, nie ma mowy o demokracji.
Co zrobiliśmy w tej sprawie:

 • Współorganizowaliśmy ogólnopolskie protesty w obronie wolnych mediów 10 sierpnia. Odbyły się one w aż 100 miejscowościach!
 • Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z innymi ruchami (m.in. KOD), o naszym apelu do KRRiT o przedłużenie koncesji TVN24 mówiła Natalia Kowalik, kampanierka Akcji Demokracji.
 • Wzięliśmy udział w wysłuchaniu publicznym zorganizowanym w Senacie. Karolina Skowron, Dyrektorka Akcji mówiła m.in. o apelu o przedłużenie koncesji TVN24 do KRRIT, podpisanym przez ponad 21 tys. osób oraz wadze wolnych mediów w demokracji.
 • Zorganizowaliśmy zrzutkę, wyprodukowaliśmy i przesłaliśmy do osób z całej Polski przypinki z hasłem “Wolne Media” , aby przygotować się do kolejnych protestów.

Trzymamy rękę na pulsie w obronie praworządności!

W lipcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zawiesił wszystkie krajowe przepisy dot. funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej. Oznacza to, że zgodnie z unijnym prawem Izba musi zawiesić prace natychmiast. To także wynik naszej presji, w tym tysięcy osób, które podpisały apel “Izba Dyscyplinarna nie jest sądem!” i konsekwentnie stają w obronie represjonowanych sędziów. Na konferencji prasowej przed Sądem Najwyższym Jakub Kocjan, kampanier Akcji Demokracji, wezwał wszystkich sędziów do kierowania się orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponad 4 tysiące z nich złożyło taką deklarację na piśmie. To na sądach powszechnych, administracyjnych i legalnych sędziach Sądu Najwyższego spoczywa dzisiaj ciężar rozproszonej kontroli konstytucyjności oraz wykonywania wyroków TSUE.

Reagujemy na dramat uchodźców.

W związku z dramatyczną sytuacją w Afganistanie, w tym rozpaczliwymi i desperackimi próbami szukania ratunku przez Afganki i Afgańczyków z Kabulu, stolicy przejętej przez bojówki Talibów, uruchomiliśmy pilny apel do władz o udzielenie natychmiastowej pomocy w ewakuacji wszystkich osób i ich rodzin , których życie lub zdrowie jest zagrożone ze względu na współpracę z polskim wojskiem, służbami cywilnymi czy organizacjami humanitarnymi.

 • Wspólnie z aktywistkami i aktywistami doręczyliśmy zebrane w 3 dni ponad 5 tysięcy podpisów do Kancelarii Premiera . Podczas konferencji prasowej trzymaliśmy wielki napis ZDRADA, który komentował niespieszne podejście polskich władz do ewakuacji sojuszników.
 • Włączyliśmy się w działania innych ruchów i organizacji w tej pilnej sprawie, m.in. dołączyliśmy do demonstracji pod siedzibą Straży Granicznej, podczas której Anna Tomaszewska, kampanierka Akcji mówiła o naszych działaniach , podpisaliśmy apel Amnesty International i innych organizacji „Żądamy godności na granicach!”.
 • Gdy rząd zdecydował, aby odciąć nas od informacji o tym, co dzieje się na granicy, wprowadzając stan wyjątkowy, protestowaliśmy wspólnie z 14 innymi ruchami i organizacjami. Podczas demonstracji pod Sejmem, gdy była szansa odrzucić to uderzenie w nasze prawa, przemawiałem, mówiąc o sprzeciwie tysięcy osób wobec tej niegodziwości.
 • Obecnie, działając wspólnie z innymi organizacjami, uruchomiliśmy akcję wysyłania maili do posłów i posłanek, by odrzucić skandaliczne prawo, które ma zalegalizować wyrzucanie uchodźców przez granicę.
 • Dzięki platformie Nasza Demokracja wspieramy apel Fundacji Ocalenie na rzecz uratowania Luizy i jej dzieci, Makhy, Petimy, Zaremy i Ruslany przed deportacją do Czeczenii, gdzie rodzinie grozi przemoc , rozłąka, a nawet śmierć.

Torujemy w sądzie drogę dla skutecznych działań przeciwko umożliwianiu finansowania faszyzujących organizacji!

Od października 2020 roku aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji apelowali do portalu Zrzutka.pl o usunięcie zbiórki na skrajnie prawicową “straż narodową”, powołaną przez Roberta Bąkiewicza bojówkę. Mimo przedstawianych przez Akcję Demokrację dowodów i punktów regulaminu Zrzutki.pl, które pozwalają jej na usunięcie zbiórki na organizacje szerzące przemoc i nienawiść, zarząd portalu wpierw odmawiał wzięcia odpowiedzialności, powołując się na “neutralność światopoglądową”, a w styczniu br. pozwał Akcję Demokrację, domagając się przeprosin i pieniędzy. Firma zastosowała budzącą zastrzeżenia obrońców praw człowieka strategię pozwu (Strategic Lawsuit Against Public Participation, czyli strategiczny pozew przeciwko partycypacji publicznej), który z założenia ma utrudniać działania organizacji społecznych.

27 lipca sąd w całości oddalił pozew zrzutka.pl o naruszenie dóbr osobistych. Ten wyrok przyznał rację naszemu ruchowi i jest wyrokiem historycznym. To orzecznictwo pozwoli kolejnym organizacjom bez obaw walczyć o lepszą Polskę. W sądzie broniła nas pro bono (nieodpłatnie i w interesie publicznym) adwokatka Katarzyna Lejman z kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy.

Rozmawiamy z Donaldem Tuskiem o klimacie!

Akcja Demokracja jest ruchem niezwiązanym z żadną partią polityczną, ale korzystamy z możliwości rozmowy z polityczkami i politykami, aby wpływać na działania zgodne z wartościami, na których rzecz działamy.

Karolina Skowron i Bogumił Kolmasiak z zespołu Akcji Demokracji spotkali się z przewodniczącym Platformy Obywatelskiej i b. szefem Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Pretekstem do spotkania była publikacja raportu IPCC dot. zmian klimatu. Rozmawialiśmy o tym, jak politycy, wspólnie z aktywistami mogą odpowiedzieć na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym. Zwróciliśmy uwagę na rolę nie tylko koniecznego odejścia od paliw kopalnych, ale też ograniczenia chowu przemysłowego zwierząt.
Dorzucisz się regularną wpłatą do działań Akcji Demokracji?

DORZUCĘ SIĘ 10 ZŁ MIESIĘCZNIE
DORZUCĘ SIĘ 20 ZŁ MIESIĘCZNIE
DORZUCĘ SIĘ 50 ZŁ MIESIĘCZNIE

Możesz też dorzucić się  inną, wybraną przez siebie kwotą tutaj!