Kilkanaście osób z transparentami i przebranych w stroje ochronne oraz maski gazowe zjawiło się dzisiaj pod Sejmem. Byli to aktywiści i aktywiści Akcji Demokracji. Mieli ze sobą czarne smogowe chmury. Trzymali również transparenty z hasłem: „W tym miesiącu w Polsce 4000 osób umrze z powodu bezczynności polityków”.

Jesteśmy tutaj, aby przypomnieć politykom zasiadającym w Sejmie, że w Polsce ludzie ciągle umierają z powodu smogumówi Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji. – Już 12 tysięcy osób podpisało się pod apelem do nich o specjalną ustawę o czystym powietrzu. – dodaje.

Podpisy są zbierane cały czas przez internet na stronie Akcji Demokracji: https://akcja.link/wstrzymajsmog. Według aktywistów dotychczasowe działania, podejmowane głównie lokalnie, są niewystarczające. Potrzebna jest specjalna, kompleksowa ustawa, która odpowie na nieefektywność dotychczasowych regulacji i podejdzie do naszego zdrowia na poważnie.

Jeżeli nasz rząd nie odejdzie od węgla, który jest jedną z najgorszych przyczyn smogu, to nasza planeta będzie nie do zamieszkania dla naszych dzieci i wnuków – mówi Jerzy Lewicki, aktywista Akcji Demokracji.

Podczas happeningu odsłonięta została tablica z nową nazwą ulicy Wiejskiej. W symbolicznym geście aktywistki i aktywiści zmienili ją na ulicę Smogową. Podczas wydarzenia padła zapowiedź przygotowania Obywatelskiej Ustawy Antysmogowej.

Jednym z inicjatorów prac nad ustawą jest także Michał Zadara, reżyser teatralny. Przygotowujemy we współpracy z Akcją Demokracją i liczną grupą obywatelek i obywateli, w tym specjalistów: lekarzy, prawników, artystów, ustawę, która rozwiąże problem smogu. Będzie ona gotowa na koniec lata tego roku zadeklarował Zadara.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

Treść apelu do polityków: https://akcja.link/wstrzymajsmog