[Komunikat prasowy] Akcja Demokracja wraz innymi organizacjami i ruchami społecznymi oraz posłankami w Dniu Matki zarejestrowała Komitet ustawodawczy “Legalna aborcja. Bez kompromisów”. 

26 maja 2021 roku, w Dniu Matki, Akcja Demokracja wraz innymi organizacjami i ruchami społecznymi oraz posłankami zarejestrowała Komitet ustawodawczy “Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Rejestrację Komitetu poprzedziła konferencja prasowa przed Sejmem. 

Projekt ustawy „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” powstał w odpowiedzi na haniebne pseudo-orzeczenie tak zwanego Trybunału Konstytucyjnego* w sprawie ograniczenia prawa do aborcji. Aktywistki podkreślały, że “przez ten czas aborcje NIE zniknęły, a kobiety przeżywają piekło, gdyż muszą poszukiwać pomocy poza granicami Polski”.

“Według danych Aborcji Bez Granic, od 22 października co najmniej 3 osoby dziennie wyjeżdżają na aborcje w drugim trymestrze do zagranicznych klinik w Niemczech, Holandii i Anglii. Od 22 października co najmniej 17 tysięcy osób przerwało ciążę z pomocą Aborcji Bez Granic. 597 osób wyjechało na aborcje w drugim trymestrze ciąży w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Co najmniej 163 osoby miały rozpoczętą diagnostykę potwierdzającą występowanie wad płodu. Na infolinię Aborcji Bez Granic zadzwoniło ponad 6,5 tysiąca osób szukających informacji i dostępu do aborcji. Women Help Women, organizacja wysyłająca tabletki aborcyjne do Polski, otrzymała od 10 039 osób zapytania o aborcje tabletkami. Aborcje nie zniknęły. Nadal są, były i będą! Jedyna zmiana jest taka, że osoby w ciąży zostały pozostawione same sobie i muszą poszukiwać pomocy na własną rękę” – mówią organizatorki komitetu.

Jak przekazała Karolina Skowron, dyrektorka zarządzająca Akcji Demokracji – Spotykamy się tu w Dniu Matki. To nie jest przypadkowa data. Chciałybyśmy, aby dzień matki był dniem matek z wyboru. Chcemy w końcu doprowadzić do sytuacji, w której wszystkie matki będą matkami wyłącznie z wyboru, a wszystkie dzieci będą dziećmi chcianymi. Nasza ustawa jest o decydowaniu. Jest o decydowaniu dlatego, że niechciana ciąża jest wielkim nieszczęściem dla kobiety, ale dlatego też, że niechciane dziecko to nieszczęśliwe dziecko, to nieszczęśliwe rodziny, pary, to wreszcie nieszczęśliwe społeczeństwo. 

Chodzi nam o europejski standard, na który Polki także zasługują. Chodzi o bezpieczeństwo, o wybór, o wolność od cierpienia dla kobiet i ich rodzin. To wszystko są wartości bliskie Akcji Demokracji, dlatego razem z ekspertkami siostrzanych organizacji oraz posłankami jesteśmy tu dzisiaj, by o nie walczyć. 

Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny dodała: “Dzisiejsza sytuacja to kapitulacja państwa. Zachodnie społeczeństwa wspierają osoby z Polski, a nasza własna władza stosuje podwójne standardy – ich stać na wyjazd do kliniki, mieszkanek Podkarpacia niekoniecznie”. 

Aktywistki w całej Polsce rozpoczęły już zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawy.

———————————————————————————————–

Założenia projektu ustawy „Legalna Aborcja. Bez Kompromisów” to:

👉prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia, a w szczególnych przypadkach także po 12. tygodniu,
👉wprowadzenie dla podmiotów leczniczych jednolitej procedury postępowania z osobą, która chce wcześniej zakończyć ciążę,
👉koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia! Chcemy dodatkowych regulacji w tym zakresie,
👉depenalizacja aborcji (zniesienie kar dla lekarzy i osób pomagających w aborcji za zgodą osoby w ciąży),
👉reforma procedury sprzeciwu pacjenckiego,
👉rozszerzenie programu badań prenatalnych na badanie białka PAPP-A.

Komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej reprezentują: Kamila Ferenc (Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Marta Lempart, Bożena Przyłuska (Strajk Kobiet), Karolina Więckiewicz, Justyna Wydrzyńska, Natalia Broniarczyk (Aborcyjny Dream Team), Aleksandra Knapik-Gauza (Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom), Aleksandra Magryta (Wielka Koalicja za Równością i Wyborem), Urszula Nowakowska (Centrum Praw Kobiet), Karolina Skowron (Akcja Demokracja), Krystyna Boczkowska (Partia Zieloni) oraz Katarzyna Kotula, Wanda Nowicka, Joanna Senyszyn, Monika Falej, Katarzyna Ueberhan, Katarzyna Kretkowska, Magdalena Biejat, Marcelina Zawisza (posłanki Lewicy).

————————————————————

* W tzw. Trybunale Konstytucyjnym (TK) zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone, a prezeska została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą. Obecnie tzw. Trybunał Konstytucyjny skupił polityczną władzę, zasiadają w nim m.in. niedawni politycy PiS

Akcja Demokracja to ruch społeczny znany z działań na rzecz ochrony niezależności sądownictwa, klimatu, praw reprodukcyjnych kobiet czy odpowiadania na narastającą faszyzację życia publicznego w Polsce.