włoska faszystka Selene Ticchi kpi z Holocaustu, porównując obóz zagłady w Auschwitz do parku rozrywki w Disneylandzie [1], szwedzki neonazista Joakim Karlsson śpiewa „Jesteśmy żołnierzami swastyki” [2]. Oboje, wraz z innymi neofaszystami z całej Europy, przyjeżdżają do Polski na Marsz Niepodległości 11 listopada [3]. Co roku uczestnicy Marszu wzywają do przemocy, a kilka lat temu próbowali podpalić budynek, w którym znajdowały się także dzieci [4].

Jest sposób na to, żeby setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości nie wyglądała w ten sposób. Marsz Nienawiści, bo tak należy go nazywać, może zostać rozwiązany przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz [5]. W ostatnich dniach swojego urzędowania ma szansę, by dobrze zapisać się w historii Warszawy jako prezydentka, która zatrzyma neofaszystów, jeśli oni złamią prawo. Taka sytuacja już raz miała miejsce [6].

Wolność pokojowych zgromadzeń to bardzo ważna wartość i zawsze będziemy jej bronić. Obejmuje ona zgromadzenia pokojowe, które nie łamią prawa poprzez wzywanie do nienawiści rasowej i narodowościowej czy poprzez używanie faszystowskiej symboliki! Oczekujemy rozwiązania Marszu Nienawiści, kiedy tylko naruszy on przepisy prawa. Potrzebujemy zebrać jak najwięcej podpisów do piątku, kiedy przekażemy je wraz z apelem do urzędu miasta. Każdy podpis to większe oddziaływanie na Panią Prezydent, aby zareagowała i rozwiązała marsz. Podpiszesz apel w tej sprawie?

TAK, PODPISUJĘ

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości powinna być wielkim, radosnym świętem wszystkich mieszkańców i mieszkanek Polski. Tymczasem to nasze święto zawłaszczają ludzie, którzy wykluczają innych – osoby o innej religii i kolorze skóry, mniejszości narodowe, osoby LGBT. Powiedz temu głośne NIE, podpisz apel o rozwiązanie Marszu Nienawiści!

Kilka dni temu, 1 listopada wspominaliśmy świętej pamięci gen. Ścibora-Rylskiego, bohatera powstania warszawskiego, krytykującego skrajną prawicę udającą patriotów, a zakłócającą obchody rocznicy powstania [7]. Także twórca sukcesu 11 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski był przeciwnikiem nacjonalistów, a jego obóz polityczny zdelegalizował ONR [8]. Kliknij i tak jak oni, opowiedz się za Polską wolną od faszyzmu!