Czasy są niecodzienne, więc i metody protestu zmieniają się na naszych oczach. W środę, 6 maja, o 18:00 Akcja Demokracja, organizuje protest przeciwko pseudoplebiscytowi (głosowaniu korespondencyjnemu, którego nie sposób nazwać wyborami). Będzie to nietypowa demonstracja, bo odbędzie się… w sieci.

Akcja Demokracja zaprasza do demonstrowania na Zoomie – popularnym narzędziu do telekonferencji, używanym przez tysiące mieszkanek i mieszkańców Polski do spotkań w trakcie pracy zdalnej. “Szukaliśmy możliwości wyrażenia sprzeciwu wobec działań PiS-u, który prze do pseudoplebiscytu, kosztem naszego zdrowia i życia, w taki sposób, który nie będzie narażał obywatelek i obywateli” – mówi Bogumił Kolmasiak – organizator protestu z Akcji Demokracji. “Liczymy na 1000 osób, na tyle miejsc przewidzieliśmy demonstrację. A te osoby, którym nie uda się zarejestrować, będą mogły brać w niej udział oglądając transmisję na żywo naszym Facebooku” – zapowiada.

Podczas demonstracji nie zabraknie tradycyjnych elementów znanych z ulicznych protestów Akcji Demokracji. Będzie hymn Polski i Unii Europejskiej, przemówienia znamienitych gości (udział potwierdzili m.in. niezłomny sędzia Igor Tuleya, wybitna reżyserka Agnieszka Holland, działaczka związkowa, Agnieszka Mróz i Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet). Uczestnicy i uczestniczki protestu wspólnie pokażą hasło “Zdrowie, Życie, Konstytucja”, a całość zakończy się grupowym zdjęciem.

“Chcemy dotrzeć z protestem do posłów Porozumienia Jarosława Gowina, od których zależy to, czy pseudoplebiscyt odbędzie się oraz do ugrupowań, które do tej pory mówiły NIE pseudoplebiscytowi, a od ich dyscypliny i obecności na głosowaniu, zależy to, czy skończymy z groźnym dla zdrowia i niedemokratycznym pseudoplebiscytem” – mówi Oktawiusz Chrzanowski, kierownik kampanii Akcji Demokracji, jeden z prowadzących protest. “Zachęcamy media do pokazania naszej transmisji na żywo, taka okazja zdarza się pierwszy raz – pokażmy skalę oporu przeciw pseudoplebiscytowi tak, żeby na ostatniej prostej przemówić stanowczo do parlamentarzystów!” – dodaje.

Dziennikarze mogą rejestrować się na do udziału i obserwowania demonstracji pod adresem https://akcja.link/zdrowie-zycie-konstytucja. Ilość miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć..

Głosowanie ustawy, która przesądzi o korespondencyjnym pseudoplebiscycie, zapowiedziane jest na czwartek. Do tego momentu aktywiści i aktywistki Akcji działają na rzecz wygranej troski o bezpieczeństwo nas wszystkich nad rządzą utrzymania władzy. Aktywiści o przeprowadzeniu demonstracji on-line powiadomią również parlamentarzystów, tak żeby na własne oczy przekonali się o społecznym gniewie i niepokoju w związku z organizacją pseudoplebiscytu. Pełne stanowisko Akcji Demokracji w sprawie pseudopleboscytu znaduje się tutaj: https://www.akcjademokracja.pl/akcja-demokracja-to-pseudoplebiscyt-a-nie-wybory/

Kontakt dla mediów:
Piotr Cykowski
piotr.cykowski@akcjademokracja.pl
tel. 533 329 245