Być może jest coś, co chcesz zmienić w Twojej okolicy, mieście, całej Polsce. Na przykład nie zgadzasz się na wykład seksisty w szkole, przepisy uwłaczające godności osób niepełnosprawnych lub chcesz, żeby władza podejmowała skuteczniejsze działania w walce ze smogiem [1].

Twoi znajomi zgadzają się, że to ważna sprawa. Informowało o tym radio lub lokalna gazeta. A ty czujesz, że trzeba COŚ zrobić, ale myślisz, że samemu trudno się za to zabrać. Zwykle w tym miejscu kończy się taka historia. Wcale tak nie musi być! Pierwszy krok to stworzenie apelu na Naszej Demokracji.

Na stronie www.NaszaDemokracja.pl możesz stworzyć własny apel dotyczący sprawy, która jest dla Ciebie ważna. Możesz naciskać na przedstawicieli władzy, jak również kontaktować się z osobami, które się zaangażują. Zespół Akcji Demokracji, poza licznymi wskazówkami już umieszczonymi na stronie internetowej, jest gotowy, aby Ci pomóc.

Kampanie założone na Naszej Demokracji już zmieniają rzeczywistość. W Opolu miejscowi aktywiści doprowadzili do przyjęcia uchwały antysmogowej, a sprawą rodziny zagrożonej deportacją media zainteresowały się po tym, gdy tysiące z nas okazało jej solidarność [2].

Apele w ważnych społecznie sprawach mają sens – mobilizują ludzi do działania, otwierają im oczy na sprawy, o których mogliby nigdy nie usłyszeć. Warto w ten sposób kontestować rzeczywistość, jeśli się na nią nie zgadzamy. Bo często się okazuje, że jest nas więcej – musimy się tylko odnaleźć” – napisała do nas Anna z inicjatywy „Chcemy całego życia”, która utworzyła dwa apele na Naszej Demokracji.

Jeśli jest problem, którym chcesz się zająć, to jest ten moment. Kliknij link i utwórz apel, następnie udostępnij go znajomym w sieciach społecznościowych. Zgromadź ludzi, z którymi wspólnie możecie zawalczyć o coś ważnego. Jeśli nie chcesz tego robić teraz, to mam nadzieję, że przypomnisz sobie o tej wiadomości, gdy pojawi się coś, co chcesz zmienić.

Być może wydaje Ci się, że stworzenie własnego apelu to spore wyzwanie. Może zastanawiasz się jak się do tego zabrać? Jak napisałem wcześniej – jesteśmy po to, aby doradzić Ci na każdym kroku. Przygotowaliśmy więc garść wskazówek (znajdziesz je tu: https://naszademokracja.pl/community) płynących z naszego doświadczenia. Przeczytaj je, mam nadzieję, że ułatwią Ci rozpoczęcie Twojej przygody z Naszą Demokracją!