Na naszych oczach dzieją się rzeczy niebywałe. Premier Morawiecki wygłasza w Sejmie skrajnie antyunijne wystąpienie, ważni politycy z Holandii czy Szwecji mówią o możliwej Unii bez Polski [1], a regiony Belgii właśnie zamykają swoje przedstawicielstwa w Warszawie  z powodu łamania przez polski rząd zasad praworządności [2]. Polski rząd “podcina gałąź”, na której wszyscy siedzimy. Musimy powiedzieć – nie w naszym imieniu!

W czasie, gdy większość państw Unii Europejskiej skupia się na walce z pandemią, Morawiecki z Orbanem wymachują szabelką. Uderzają w czułe miejsce – bo Europa, co pokazuje zdecydowany głos Parlamentu Europejskiego opowiadający się za mechanizmem “fundusze za praworządność” – to wspólnota wartości [3]. To niebezpieczna gra, wypychająca nasz kraj poza margines Unii. Dlatego ważne, aby teraz przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich państw usłyszeli nasz głos.

Istnieje duże ryzyko, że część unijnych rządów “machnie ręką”, byleby jak najszybciej dopiąć unijny budżet na walkę ze skutkami pandemii. Zgodzą się na rozwodnienie zapisów dotyczących ochrony praworządności. Będzie to dla nas w Polsce fatalne w skutkach – dalsza bezkarność władzy będzie nas jeszcze bardziej staczać poza standardy obowiązujące w Unii Europejskiej. Aby tak się nie stało, muszą poczuć presję płynącą od ludzi. 

Już dziś wyślij wiadomość do przedstawicieli i przedstawicielek państw w Radzie Unii Europejskiej, domagając się, aby nie szli na zgniły kompromis z Morawieckim i Orbanem. Aby zwiększyć presję na unijne rządy, kopia Twojej wiadomości trafi też do redakcji największych europejskich dzienników.

W najbliższy wtorek spotykają się unijni ministrowie finansów. To odpowiedni moment, by usłyszeli, że w Polsce są osoby, które sprzeciwiają się blokowaniu unijnego budżetu w imię politycznych rozgrywek. Kliknij, aby przejść na stronę z przygotowaną wiadomością. 

WYSYŁAM WIADOMOŚĆ DO PRZEDSTAWICIELI PAŃSTW W UE!
W naszych działaniach postawiliśmy na pokazanie w Europie obywatelskiego głosu w obronie wartości płynącego z Polski, ale także z tej części Europy. Wspólnie z aktywistami i aktywistkami z Węgier i Rumunii wykupiliśmy ogłoszenie we wpływowej europejskiej gazecie POLITICO. Mamy sukces, ponieważ Parlament Europejski zdecydowanie opowiedział się po stronie praworządności. Teraz też łączymy siły z aktywistami i aktywistkami z Węgier, aby wspólnie wysłać tysiące podobnych wiadomości i odpierać szantaż Orbana i Morawieckiego wobec całej Unii.

O tym, że potrzebujemy Unii opartej o wartości świadczy choćby debata na temat łamania w Polsce prawa do aborcji, która właśnie odbyła się w Parlamencie Europejskim. Rezolucję w tej sprawie poparły największe ugrupowania w Europie, podczas debaty praw Polek broniła unijna komisarz ds. równości [4]. Unia Europejska to też środki na walkę z katastrofą klimatyczną, blokowane obecnie przez rząd Morawieckiego. Niech zjednoczona Europa usłyszy Twój głos i tysięcy innych osób z Polski, mówiący o Unii zupełnie inaczej niż Polski rząd.
WYSYŁAM!

PS Aby wzmocnić nasz głos, do wiadomości dołączamy mozaikę zrobioną ze zdjęć nadesłanych przez aktywistów i aktywistki Akcji, układającą się w hasło “Funds for Rule Of Law”. Wklejam ją poniżej. Nie jest bezpośrednio widoczna na stronie z wiadomością wysyłaną do przedstawicieli państw w Unii Europejskiej, jednak zostanie ona automatycznie dołączona do Twojej wiadomości. Kliknij tu, aby wysłać wiadomość!

[1] Swedish politicians threaten that Hungary and Poland may have to leave the EU, rmx.news 23.11.2020 r; Could we found a new EU without Hungary and Poland? euobserver.com, 21.09.2020 r. [2] Belgia: Bruksela i Walonia zamykają przedstawicielstwo w Polsce. Powodem działania PiS, euractiv.pl, 21.11.2020 r. [3] „Nie cofniemy się. O to proszą nas obywatele”. W europarlamencie o praworządności i budżecie, tvn24.pl, 25.11.2020 r. [4] Parlament Europejski o wyroku TK w sprawie aborcji. „Czy my naprawdę dyskutujemy na temat prawa do aborcji w Europie?”, onet.pl, 25.11.2020 r.