Szacunek, zrozumienie, miłość” i wielkie, biało-czerwone serce – baner z taką treścią zawiesiła w sobotę rano Akcja Demokracja. Wszystko po to, aby zwrócić na zmiany jakich potrzebujemy w debacie publicznej. Baner to również sposób na upamiętnienie zmarłego prezezydenta Gdańska. „To właśnie te słowa przychodzą na myśl, gdy myślimy o dziedzictwie, jakie pozostawił po sobie Paweł Adamowicz” – mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

W dniu pogrzebu Prezydenta Gdańska, Akcja Demokracja, chce przekuć smutek w nadzieję. Pod Mostem Gdańskim spotkali się aktywiści i aktywistki, ludzie, którzy w tych chwilach chcą być razem. „Potrzebujemy radykalnej zmiany w polskiej debacie publicznej. Tym banerem chcemy zwrócić uwagę, na to, że zamiast języka nienawiści i pogardy potrzebujemy więcej szacunku oraz wzajemnego zrozumienia. Taka zmiana jest potrzeba, żeby nie dochodziło do kolejnych tragicznych zabójstw” – komentuje Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.

„Paweł Adamowicz wyznawał wartości, które są bliskie naszemu ruchowi. Doceniamy działania jakie podejmował na rzecz uczynienia Gdańska miastem przyjaznym dla wszystkich. Prezydent był przywiązany do równości, wspierał ruchy na rzecz praw człowieka, stał po stronie Konstytucji, mocno opowiadał się za pomocą osobom, które poszukują schronienie uciekając przed wojną i prześladowaniami” – mówi Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

Zawieszony na Moście Gdańskim baner ma rozmiar 6 na 16 metrów. Przedstawia biało-czerwone serce ze słowami: szacunek, zrozumienie, miłość.