W dniu dzisiejszym tak zwany Trybunał Konstytucyjny* stwierdził, że aborcja ze względu na wady płodu jest niezgodna z polską Konstytucją. Aborcje ze względu na wady płodu to około 98% wszystkich aborcji przeprowadzanych oficjalnie i z wykorzystaniem obowiązującej już i tak bardzo restrykcyjnej ustawy. W 2019 roku, tylko 36 aborcji wykonanych było z innych powodów wymienionych w tej ustawie.

“Ten wyrok to hańba!” – mówi Anna Tomaszewska kampanierka z zespołu Akcji Demokracji. “Upolityczniona instytucja, pod dyktando prawicowych ekstremistów oraz polityków Zjednoczonej Prawicy wydała orzeczenie, które de facto jest zarzewiem wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji w Polsce. Nie pozwolimy na to, żeby to zarzewie zamieniło się w pożar cierpień i tortur dla tysięcy kobiet!” – dodaje.

Akcja Demokracja jest organizacją społeczną, która od lat przeciwstawia się pomysłom zaostrzenia prawa antyaborcyjnego i działa na rzecz jego liberalizacji. Kolejnym próbom zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej ruch Akcji Demokracji konsekwentnie przeciwstawia się od kwietnia 2016 roku. Wtedy, w reakcji na działania polityków Prawa i Sprawiedliwości, Prezesa Jarosława Kaczyńskiego i Premier Beaty Szydło oraz listu Episkopatu Polski wzywającego do zmiany prawa, która będzie zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet, ruszyła ogólnopolska kampania: Na zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej nie pozwolimy!

“Do tej pory setki tysięcy osób włączyły się w nasze działania sprzeciwiające się zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego” – powiedziała Anna Tomaszewska. “Będziemy działać dalej, aby dzisiejszy wyrok pozostał tylko na papierze. To nie koniec, to kolejny etap mobilizacji, która nie dopuści do tego, aby prawicowi ekstremiści i politycy wpisali w polskie prawo całkowity zakaz aborcji. Jako ruch setek tysięcy aktywistek i aktywistów jesteśmy gotowi na zaostrzenie protestu!” – dodała Tomaszewska.

Akcja Demokracja to ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowoczesne technologie, razem podejmujemy skoordynowane działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Kierunek zmian społecznych, inicjowanych przez Akcję Demokrację, wyznaczają następujące wartości: dążenie do pełnego poszanowania praw człowieka, obrona demokracji, ochrona środowiska naturalnego i klimatu oraz zmniejszenie nierówności społeczno-ekonomicznych.

Zdjęcia z wydarzenia (21 października), udostępnione na wolnej licencji przez Akcję Demokrację do pobrania tutaj: 

https://bit.ly/3khGDR7

https://bit.ly/31smCzM

*W tzw. Trybunale Konstytucyjnym (TK) zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone, a prezeska została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą. Obecnie tzw. Trybunał Konstytucyjny skupił polityczną władzę, zasiadają w nim m.in. niedawni politycy PiS. Akcja Demokracja powstrzymuje się od wywierania presji na decyzje niezależnych sądów, jednak nie uznajemy tzw. TK za niezależny, niezawisły sąd i dlatego organizujemy ten protest przeciwko jego potencjalnym groźnym dla tysięcy kobiet działaniom.