Do protestu mediów #MediaBezWyboru 10 lutego błyskawicznie dołączył ruch Akcji Demokracji. Już w ciągu kilku godzin, apel solidarnościowy z wolnymi mediami podpisało ponad 9 tysięcy osób. 

Wyrażamy solidarność z dziennikarzami, dziennikarkami i redakcjami niezależnych mediów w Polsce, które władza obrała sobie za cel ataku. Projekt nowego podatku nałożonego przez rząd traktujemy jako atak na wolne media i kolejny etap planu niszczenia pluralizmu i demokracji przez rządzących. Przed nim było totalne upolitycznienie mediów publicznych oraz wykupienie przez Orlen mediów lokalnych. Po nim – będzie całkowita neutralizacja wszystkich niezależnych od rządzącej prawicy mediów.

 “Nasz głos pokazuje, że nie tylko media występują w obronie samych siebie – ale mają także ogromne wsparcie wolnych obywatelek i obywateli”  – mówi Bogumił Kolmasiak, kampanier Akcji Demokracji. Jak dodaje: “Często współpracujemy z naszymi kolegami z Węgier, z siostrzanej organizacji aHang. Dobrze wiemy, że w kraju rządzonym przez Orbana właściwie nie ma już żadnych niezależnych mediów. Dlatego zawsze, gdy ktoś próbuje odebrać mediom możliwość działania, zapala nam się czerwona lampka!”

Jakub Kocjan, młodszy kampanier Akcji Demokracji, zauważa, że “to wolne media relacjonowały nasze protesty, w których sprzeciwialiśmy się zamachowi na niezależność sądownictwa. To one upominały się o osoby, wobec których państwo i policja nadużywała władzy. To one ujawniły prawdę o śmierci Igora Stachowiaka. Bez wolnych mediów, tak jak i bez wolnych sądów – my, obywatele i obywatelki, będziemy bezbronni!”.

Jak podkreśla Kocjan, solidarność jest naszym obowiązkiem: “Media były z nami w najważniejszych, ale i najtrudniejszych chwilach. Dziś ich los jest zagrożony, więc to my jesteśmy z nimi”. 

„Nie ma prawdziwej demokracji bez wolnych mediów, które patrzą na ręce władzy i korporacjom. Dlatego, gdy rząd arbitralnie uderza w redakcje, stajemy po ich stronie.” – mówi Karolina Skowron, dyrektorka Akcji Demokracji.

Prosimy przyjąć wyrazy naszej solidarności w tych trudnych dniach oraz wyrazy uznania za wspólne działanie, ale i codzienną pracę, od całego zespołu i ruchu Akcji Demokracji. 

Apel solidarnościowy: http://akcja.link/media-komunikat