Odkąd urodził się Kuba, moje życie to codzienna walka. O szkołę, o turnusy rehabilitacyjne, o zmodernizowane łazienki – mówi Pani Iwona, mama niepełnosprawnego Jakuba.  Wspieranie najsłabszych powinno być priorytetem każdej władzy [1] – mówią protestujący.

Tak się jednak nie dzieje. Kolejne rządy ignorowały potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów. Dopiero trwający już 30 dni protest, przywrócił ich widoczność i znów zwrócił uwagę na ich problemy. Natomiast Marszałek Karczewski mówi, że „najwyższa pora, żeby osoby, które przebywają w Sejmie poszły do domów” [2]. Istnieją obawy, że protestujący mogą zostać wkrótce wyrzuceni z Parlamentu. Właśnie teraz potrzebują wsparcia aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji! Dodajmy im siły i otuchy, by w walce o podstawowe sprawy nie byli osamotnieni.

Tworzymy ruch ludzi, które uczestnicy i uczestniczki nie chcą żyć w społeczeństwie, które zostawia osób z niepełnosprawnością samym sobie. Potrzebne są realne działania władzy. Nie oparte na pozorach, ale takie, które są skonsultowane i omówione z nimi samymi. Niech głos naszego poparcia przebije się do opinii publicznej! Bez tego żadna partia nie uwzględni ich postulatów.

W co czwartej rodzinie w Polsce jest osoba z niepełnosprawnością. Sprawa dotyczy nas wszystkich, może Ciebie, Twojej rodziny i bliskich? Kliknij link poniżej, aby przejść na stronę, na której podpiszesz apel. Możesz również dołączyć słowa wsparcia w komentarzu. Przekażemy je demonstrującym.

Ponad 33 tys. osób ustawiło nakładkę Akcji Demokracji na zdjęciu profilowym na Facebooku. W ubiegłą sobotę wsparliśmy marsz solidarności, brali w nim udział aktywistki i aktywiści Akcji, przygotowaliśmy naklejki i transparenty dla osób, które przyszły na protest. Takie gesty solidarności docierają do osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów, i są dla nich ważne [3]. Teraz chcemy zebrać w jednym miejscu podpisy i słowa wsparcia, by pokazać, jak wielu z nas wspiera głos tych, którym rząd odmawia wysłuchania.

Wspólnie nie raz pokazaliśmy, że wierzymy w Polskę, gdzie przestrzega się prawa, szanuje Konstytucję, a system sądownictwa jest niezależny. Dlatego ani na moment nie odpuszczamy walki o sądy wolne od wpływów polityków. Ale wiemy też, że nie ma wolności bez sprawiedliwości. Popierając osoby z niepełnosprawnościami, walczymy o takie państwo, które nikogo nie zostawia na lodzie. Już teraz podpisz apel i przekaż słowa wsparcia.

Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński uczynił z Sejmu oblężoną twierdzę, starając się oddzielić protestujących od ludzi, którzy chcieliby ich wesprzeć. Kilka dni temu odmówiono wejścia uczestniczce Powstania Warszawskiego, 90-letniej pani Wandzie Traczyk-Stawskiej. Wczoraj nie wpuszczono Janiny Ochojskiej z Polskiej Akcji Humanitarnej. Mimo to, cały czas niewielka grupa aktywistów i aktywistek pod Sejmem stara się nagłośnić trwający w środku protest. Teraz potrzebny jest głos płynący z całej Polski. Podpisz apel!

[1] „Jesteśmy poniżani, ale ich pogarda daje nam siłę do walki”. Portret rodziców osób z niepełnosprawnościami protestujących w Sejmie, Oko.Press, 10.05.2018 r.
[2]  Karczewski: najwyższa pora, by protestujący poszli do domu, TVN24.pl, 15.05.2018 r.
[3] Niepełnosprawni protestują w Sejmie. „Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy nas wspierają”, Gazeta Wyborcza, 12.05.2018 r.

(Bogumił Kolmasiak)