Australia wciąż płonie. Od jesieni trawią ją najgorsze pożary buszu w historii kontynentu. Zginęły w nich miliardy zwierząt i kilkudziesięciu walczących z żywiołem ludzi. To skutki kryzysu klimatycznego, którego przyczyną jest spalanie paliw kopalnych. Tymczasem w Carmichael (Queensland) w Australii ma zostać zbudowana największa na świecie kopalnia węgla [1]. O tym, czy dojdzie do tego przestępstwa przeciwko klimatowi, środowisku i naszej przyszłości, zadecyduje jedna firma: Siemens. To ona może podpalić świat!

Wszystko zależy od jednego małego, ale decydującego szczegółu: stworzenia sygnalizacji dla kolei prowadzącej od planowanej kopalni do portu. Stamtąd Grupa Adani, czyli inwestor kopalni, planuje wysłać węgiel do Indii. Wszystkie firmy oferujące technologię sygnalizacyjną odwróciły się od projektu. Wyjątkiem jest Siemens [2]. Szef firmy, Joe Kaeser, ogłosił: “zróbmy to!” [3], a wobec protestów ruchów klimatycznych odparł: „musimy się wywiązywać z obietnic” [4].

Mamy ostatnią szansę! Możemy zapobiec tej paskudnej zbrodni przeciwko klimatowi. Już 5 lutego odbywa się doroczne zgromadzenie akcjonariuszy Siemensa w Monachium. Wielu z nich  już teraz się niepokoi, że wizerunek firmy, który jest rzekomo ekologiczny i zielony, zostanie zniszczony. Dla nich oznacza to duże straty finansowe, dla nas jest to szansa!

Wspólny apel popiera już ponad 180 tysięcy osób z Niemiec, Austrii, Szwecji, Rumunii i Węgier. Polska jest również szczególnie ważna dla funkcjonowania Siemensa. Tak, jak w pozostałych krajach, w Polsce Siemens ma swoje biura, fabryki, sprzedaje produktyDziałania zapowiedziała także Greta Thunberg oraz światowe ruchy klimatyczne. Nadal możemy powstrzymać to szkodliwe dla naszej przyszłości działanie. Podpisz apel i podziel się nim ze znajomymi.

KLIKNIJ, ABY PODPISAĆ APEL

[1] „Adani mine: Australia approves controversial coal project”, BBC News, 13 czerwca 2019