W sierpniu na ulice Warszawy prawdopodobnie po raz kolejny wyjdą faszyści. Pod pretekstem upamiętniania bohaterów Powstania Warszawskiego i Bitwy Warszawskiej będą wznosić hasła i okrzyki nawołujące do nienawiści i przemocy. Kominiarki na twarzach, huk odpalanych rac, czerwony dym spowijający centrum Warszawy i koszulki z symbolem falangi oraz agresywny tłum wykrzykujący hasła o wielkiej białej Polsce – to budzi strach i najgorsze skojarzenia. Nie tak wyobrażamy sobie czczenie pamięci młodych bohaterów, walczących z nazistami o wolną Warszawę i Polskę.

Powstanie Warszawskie to bardzo ważna część polskiej historii. Dla wielu osób żyjących w Polsce to jedno z ważniejszych wydarzeń ostatniego stulecia. Nie pozwólmy, by było zawłaszczane przez skrajną prawicę, by ten dzień wybrzmiewał nacjonalistycznymi postulatami, z którymi przecież walczyli powstańcy! W zeszłym roku marsz ONR-u w tym dniu został rozwiązany przez ówczesne władze stolicy. Aby pokazać sprzeciw dla takiej wizji obchodzenia tej ważnej rocznicy, chcemy zawiesić w centrum Warszawy, w miejscu planowanego zgromadzenia, billboard z napisem „Wolna Warszawa. Bez faszyzmu”. Chcemy nim dać wyraźny sygnał prezydentowi Trzaskowskiemu, że od niego także oczekujemy zdecydowanej reakcji.

To ważne, aby wyraźnie nazywać i piętnować zachowania faszystowskie w przestrzeni publicznej. Jeśli nie będziemy zdecydowanie reagować na agresję, przemoc i nienawiść, faszyści coraz pewniej będą czuli się na ulicach Polski, a osoby takie jak ja i Ty, będą bały się brać udział w uroczystościach, które powinny nas jednoczyć, a nie dzielić! Billboard, który powiesimy, pokaże bardzo dobitnie, czym tak naprawdę jest wznoszenie okrzyków i odpalanie rac przez reprezentantów skrajnej prawicy. To nie patriotyzm, to faszyzm!

Zachęcamy do wsparcia przygotowania billboardu.

Kliknij, aby dorzucić się do billboardu.