W piątek o 19:00 demonstracje w całej Polsce i Europie. Jest już 85 miejscowości!

Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska. 3XW – pod takim hasłem w ponad 100 miastach w Polsce i w Europie odbędą się protesty przeciwko niekonstytucyjnym ustawom o KRS i Sądzie Najwyższym. Wielką mobilizację zaplanowano na piątek o godz. 19.00. Największa, warszawska manifestacja odbędzie się przed Pałacem Prezydenckim [1].

Briefing organizatorów przed Pałacem Prezydenckim – godz. 18:45. 

Oficjalne hashtagi: #3xW #WolneSądyWolneWyboryWolnaPolska

„Obserwujemy ogromną mobilizację w całej Polsce. Te osoby, które w lipcu tak tłumnie wyszły na ulice, w listopadzie, widząc powagę sytuacji, znów odpowiedziały na wezwanie” – mówi Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji. „Na ten moment jest z nami ponad 114 miast, ale ciągle dochodzą kolejne. Wierzę, że razem możemy zatrzymać reformy, które oddadzą sądy w ręce polityków i oddadzą im kontrolę nad wyborami oraz sprawić, że zostaną rozpisane konsultacje społeczne.”

 

Organizacje wzywają do natychmiastowego wstrzymania prac parlamentarnych nad ustawami o KRS i Sądzie Najwyższym i żądają rozpoczęcia szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie. Apelują też, aby wszyscy, którzy włączyli się w obronę niezależności sądownictwa w lipcu tego roku, zorganizowali protest przed najbliższym sądem w swojej miejscowości. W najbliższy piątek o godz. 19.00 przed budynkiem miejscowego sądu.

 

„Zapraszamy te wszystkie osoby i te organizacje, które w lipcu od Mrągowa po Rzeszów wychodziły na ulice w obronie niezależności sądów” – mówi Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji. I dodaje: „Wychodzimy pod hasłem 3xW: Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska. Obecne propozycje zmierzają do tego, że zarówno proces organizacji wyborów, jak i ich zatwierdzania będą podlegały politykom partii rządzącej”.

 

Akcja Demokracja umieściła na Facebooku wskazówki dla osób, które chcą się włączyć do organizowania demonstracji w swojej miejscowości [2]. Organizatorzy apelują o demonstrowanie w zadumie i powadze oraz nie zabieranie flag i emblematów partyjnych i organizacyjnych. Zachęcają również okazywania wsparcia za granicą, przed polskimi ambasadami [3]. Na razie zapowiedziano demonstracje w Kopenhadze i Zagrzebiu.

 

„Jeśli zabraknie niezależnych sądów powszechnych, to nic nie stanie na przeszkodzie, by w przyszłości, bez posiadania wystarczającej większości, ograniczone zostały prawa i wolności obywatelskie zapisane w Konstytucji” – ostrzega 28 organizacji społecznych w wydanym dziś na specjalnej konferencji oświadczeniu [4].

[1] https://www.facebook.com/events/387934381638269

[2] https://www.facebook.com/events/2387128844846352

[3] https://www.facebook.com/events/553959534951342/

[4] https://www.facebook.com/AkcjaDemokracja/posts/637147576408823

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Weronika Paszewska, Akcja Demokracja, tel. 533 329 240

Bogumił Kolmasiak, Akcja Demokracja, tel. 737 504 708, bogumil@akcjademokracja.pl