Dziś w Warszawie Akcja Demokracja zorganizowała happening Duda = Węgiel, Susza, Powódź Katastrofa2030.pl, aby podsumować politykę Andrzeja Dudy w obszarze ochrony klimatu. Całości towarzyszył ogromny (500 metrów kwadratowych) transparent na Placu Konstytucji w Warszawie. Zależało nam na tym, aby dotrzeć z naszym przekazem jak najszerzej do wszystkich mediów działających w Polsce. Dlatego zdecydowaliśmy się na wykupienie dystrybucji naszego komunikatu prasowego przez Centrum Dystrybucji PAP. Złożyliśmy zamówienie i przekazaliśmy wcześniej zapowiedziany komunikat. Nie spodziewaliśmy się jednego – cenzury. PAP nie ukrywa, że podstawą odmowy jest krytyka polityki prowadzonej przez głowę państwa. „Dostałam informację od redakcji, że ze względu na sformułowania zagrażające dobrom osobistym osób trzecich (chodzi o prezydenta Dudę) nie opublikujemy tego materiału – pkt. 6 naszego regulaminu.” – taką odpowiedź otrzymaliśmy od pracowniczki PAP, z którą się komunikowaliśmy.

Państwowe media przyzwyczaiły nas do cenzury i jednostronności. Obserwujemy ją codziennie oglądając audycje TVP, które służą interesom obozu rządzącego. Jednak do tej pory nie mieliśmy tego rodzaju doświadczeń z Polską Agencją Prasową. Dwa dni przed końcem kampanii wyborczej okazało się, że PAP blokuje przekaz naszego ruchu. Nie zamknie nam to ust!

Akcja Demokracja analizuje możliwość podjęcia kroków prawnych przeciwko Polskiej Agencji Prasowej. Będziemy nagłasniać tę sytuację w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych. Nie godzimy się na dyskryminację i polityczną cenzurę!

W środę aktywiści i aktywistki protestujące przeciwko upolitycznieniu mediów publicznych pod TVP zostali uniewinnieni. „„Narzędziem walki demokracji o zachowanie swojej istoty są nie tylko akty wyborcze, ale wolne protesty, demonstracje, wszelka krytyka władz, mediów państwowych i innych organów, które mają przełożenie na społeczeństwo” – napisał sędzia Paweł Bilinski w uzasadnieniu. Korzystamy z tego prawa, a przykłady wykorzystywania mediów publicznych takich jak PAP do wspierania jednego obozu politycznego, będziemy piętnować i nagłaśniać!