Już w czwartek 22 grudnia, o 19.00 online! Premiera niezwykłego filmu dokumentalnego o rzece jako osobie prawnej. Zobacz, jak katastrofa na Odrze oraz reakcja osób na to wydarzenie może zmienić pojmowanie relacji człowieka z przyrodą w Polsce. Włącz powiadomienie w kanale YouTube, gdzie będzie można zobaczyć film i dołącz do wydarzenia na Facebooku po więcej informacji! Film możesz też obejrzeć na stronie osobaodra.pl.

Są takie momenty w historii, wielkie wydarzenia, które otwierają drzwi dla zupełnie nowego patrzenia na świat. Cztery miesiące temu dowiedzieliśmy się o ogromnej tragedii, nazywanej dramatem, katastrofą, morderstwem, gwałtem na rzece Odrze. Wkrótce potem pojawił się apel Roberta Rienta o to, aby uznać rzekę za osobę prawną. W zespole Akcji mieliśmy chwilę zawahania się: czy Polska jest na to gotowa?

Wiedzieliśmy, że w wielu miejscach na świecie podejmowane są takie inicjatywy, poczynając od Nowej Zelandii, poprzez Indie i Ekwador [1]. Jednak czy my jesteśmy gotowi i gotowe na taki ruch? A może jest on niezbędny i pilny w czasach, gdy w wyniku kryzysu klimatycznego rzeki wysychają na naszych oczach i zdajemy sobie sprawę, że to nie natura jest zależna od nas, ale my coraz bardziej od niej? To przesłanie jednego z bohaterów filmu, mówiącego w imieniu rzeki: ja sobie poradzę, ale co z wami?

Robert nie tylko zainicjował apel, pod którym podpisało się już ponad 8 tysięcy podpisów, ale stworzył ruch – Plemię Odry, niezwykłych osób, które mieliśmy okazję poznać, pomagając w realizacji kampanii. Zaangażowanie tylu ludzi oraz przesłanie filmu daje nam nadzieję. Widzimy ją w tym, że katastrofę i tragedię możemy przekuć w zmianę w podejściu ludzi do żywego świata wokół nas. Dzięki któremu możemy istnieć.

Z tym przesłaniem nadziei zapraszamy do obejrzenia filmu, trwa około pół godziny. Może być tematem do wspólnej rozmowy o tym, co najważniejsze podczas świątecznych spotkań, pretekstem do rodzinnego spaceru nad najbliższą rzekę i spojrzenie na nią jak na matkę, siostrę, osobę…

PS Kampanię “Odra – osoba prawna” mogliśmy wesprzeć w ramach projektu, który właśnie się kończy. Potrzebujemy pieniędzy, aby dalej móc wspierać działania na rzecz uznania Odry za osobę prawną. Zrobisz prezent rzecze i dorzucisz się, nawet niewielką kwotą?


Kampania “Odra – osoba prawna” uzyskała wsparcie w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”, realizowanego przez Akcję Demokrację z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Icelan Liechtenstein Norway Active citizens fund

Logotyp programu Aktywni Obywatele