Szanowni Państwo,

dziękujemy za odpowiedź, choć bardzo nas ona zatrwożyła i zdeterminowała do dalszej mobilizacji społecznego nacisku na zmianę państwa podejścia do przedmiotowej sprawy. Z Państwa stanowiska wynika niezrozumienie postulatów aktywistów i aktywistek Akcji Demokracji, lecz także narastającego zagrożenia, jakim jest rosnąca obecność faszyzujących poglądów w sferze publicznej Polsce. Wyjaśniamy więc, że sprawa jest bardzo prosta: pozwalając nienawistnym grupom organizować się i finansować przy pomocy dostarczanych przez Państwa usług, wspierają Państwo ich działalność. 

Głęboko nie zgadzamy się z Państwa przekonaniem, że z dotychczasowych działań “straży narodowej” nie można wyciągnąć wniosków, jak będzie wyglądała ona w przyszłości, na jaki rzeczywisty cel zostaną przeznaczone fundusze ze zbiórki. Obrona kościołów, którą deklaruje zbiórka, szybko jest porzucana na rzecz prowokowania ulicznych bójek, do których członkowie ugrupowania świadomie się przygotowują. Szkolenia ze strzelania „tak, żeby zabić”, używanie gazu pieprzowego, podpalenie mieszkania [1]. To tylko przykłady działań ugrupowania. Informacji o nich dostarczają rzetelni dziennikarze, a podczas ostatniego Święta Niepodległości, mogliśmy sami i same je zaobserwować na ulicach Warszawy. Nienawistny i agresywny tak zwany ‘marsz niepodległości’ zorganizowała ta sama osoba, Robert Bąkiewicz, która stoi za zrzutką, na którą się Państwo zgadzacie [2]. Organizacja, na której działalność założona jest zrzutka, łamie prawo. Czy nadal będą Państwo odwracać od tego wzrok? Czy dopiero prawomocny wyrok sądu da Państwu wystarczającą odwagę? Spodziewać się go możemy za 3-5 lat, gdy będzie już za późno. Wtedy jednak wszyscy będziemy pamiętali, że ‘straż narodowa’ swoją siłę zbudowała na ponad 300 000 złotych, które otrzymała dzięki korzystania z państwa usług. Czy to jest miejsce w historii, które chcą Państwo zajmować?

Faszyzm nie spadł z nieba. Ideologię, która skłania do popełniania przestępstw z nienawiści wobec mniejszości i innych ludzi, trzeba zatrzymywać w zarodku, a nie kiedy już na dobre zadomowi się w sercach, głowach, na ulicach i w domach – w całej naszej codzienności. Państwo milcząco na to przyzwalają i w naszym rozumieniu w ten sposób wyrażają Państwo na to zgodę. Staną się Państwo za to zatem współodpowiedzialni – do tego doprowadza Państwa „neutralność światopoglądowa”. Obawiamy się, że koszty wizerunkowe dla Państwa firmy znacznie przewyższą chwilowy zysk jaki macie ze wspierania tych, którzy krzywdzą. Wasza opinia portalu szerzącego dobro wisi na włosku.

Jeszcze raz apelujemy o usunięcie zrzutki na skrajnie prawicową bojówkę – “straż narodową” – z Państwa portalu oraz zwrot wpłaconych pieniędzy osobom wpłacającym. Wraz z naszym ponad 300 tysięcznym ruchem, będziemy protestować w tej sprawie do skutku.

Z poważaniem
Karolina Skowron
Dyrektorka Zarządzająca Akcji Demokracji

[1] Po co uczycie mnie strzelać? Relacja ze środka Straży Narodowej, tvn24.pl, 18 listopada 2020 r; Podpalone mieszkanie na trasie Marszu Niepodległości. „Niech płonie ta k***”, polsatnews.pl, 11 listopada 2020 r.; Narodowcy bronią kościołów. Doszło do starć z demonstrującymi niezgodę na wyrok TK, polsatnews.pl, 26 października 2020 r.
[2] Organizator marszów niepodległości, ważny członek ONR. Kim jest Robert Bąkiewicz?, onet.pl, 28 października 2020 r.