Tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, Akcja Demokracja zorganizowała w Warszawie happening, którego celem było wzmocnienie głosu kobiet przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podobne akcje odbyły się w kilkunastu miastach Polski i kilkudziesięciu Europy.

Happeningowi towarzyszy ogólnopolska akcja #LosKobietGłosKobiet. W papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej” oraz na stronie Akcji Demokracji (wyboryue.akcjademokracja.pl) ukazały się plakaty z ważnymi dla ruchu Akcji wartościami. Organizatorzy zachęcają do robienia sobie zdjęć z następującymi hasłami: Mój świat bez faszyzmu, Moje ciało, Moja godna pensja i Moi przyjaciele.

Podczas warszawskiego happeningu pod pomnikiem Kopernika, uczestniczki i uczestnicy ułożyli wielki symbol kobiety – lustro Wenus. Aktywiści i aktywistki chcą przypomnieć, że w głosowaniu 26 maja ważne są również wartości, które decydują o tym, jak wygląda potem nasze życie. Czarne protesty, marsze równości, protest osób niepełnosprawnych czy nauczycielek – świadczą one o tym, że kobiety dochodzą do głosu i to ich głos będzie również ważny w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Justyna Samolińska, jedna z mówczyń, zwróciła uwagę na to, że to właśnie kobiety stały na czele ruchów, które zmieniały w ostatnich latach Polskę, stały na czele walki o lepszy świat. „Ważne, byśmy w dniu wyborów przypomniały sobie jakie sprawy wyprowadzały nas na ulice, w jakich protestowaliśmy, z jakimi grupami czy sprawami się solidaryzowaliśmy.” – mówiła aktywistka.

„Nie oddawajmy przyszłości Europy i Polski w ręce tych, którzy chcą nas dzielić, a nie wspólnymi siłami mierzyć się z wyzwaniami takimi jak kryzys klimatyczny czy osłabianie demokracji.” – dodał Piotr Cykowski, aktywista Akcji zaangażowany m.in. w działania na rzecz praw człowieka i praworządności.

Wśród poruszanych tematów była również kwestia ochrony klimatu, która tak mocno angażuje uczniów i studentów.

„Prawa reprodukcyjne, w tym prawo do bezpiecznej aborcji. Troska o każdego i każdą z nas, niezależnie od orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. Walka z dyskryminacją. Godne europejskie płace. Ratunek dla środowiska. Batalie w sprawach kluczowych dla losu kobiet toczą się w Parlamencie Europejskim. Dlatego tak ważne, aby wybrzmiał teraz ich głos” – podsumowała Justyna Samolińska.

Akcja jest częścią międzynarodowej kampanii #YesToChange! przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, w ramach której odbędzie się ponad 50 wydarzeń w co najmniej 13 państwach UE.

Kontakt w sprawie:

Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji

tel. 737 504 708

bogumil@akcjademokracja.pl