Nie tylko w Warszawie i największych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach odbędą się w czwartek demonstracje w obronie wolnych sądów i wyborów. To wyraz sprzeciwu wobec prezydenckich ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które zostały przyjęte przez Sejm, a w tym tygodniu zajmuje się nimi Senat. Inicjaatorzy – Akcja Demokracja – nawiązują do lipcowych demonstracji, które zgromadziły setki tysięcy osób w całym kraju i na świecie.

Mobilizację ogłoszono na czwartek, 14 grudnia o godz. 19:00. Jest wysoce prawdopodobne, że tego dnia Prezydent będzie miał na biurku ustawy do podpisania. Centralne wydarzenie odbędzie się w Warszawie, pod Pałacem Prezydenckim. Organizatorzy przygotowali wyjątkowy utwór muzyczny, który będzie zbiorowo odśpiewany w trakcie demonstracji. W tym samym czasie protestować będzie też m.in. Poznań, Wrocław i Łódź. W sumie co najmniej kilkadziesiąt miejscowości [1].

„Projekty, PiS, które Andrzej Duda zawetował w lipcu, wróciły. Przedstawione przez Prezydenta we wrześniu projekty ustaw zostały przyjęte już przez Sejm. Niestety nadal łamią Konstytucję” – mówi Piotr Cykowski, kampanier Akcji Demokracji. „To moment próby i ostatni dzwonek. Prędzej czy później PiS zapłaci polityczną cenę za niszczenie demokracji. Władza obawia się protestu. Dlatego też tak długo przeciągali prace nad ustawami. Wiedzą, że gdy zimno i święta za pasem, trudno nam protestować. Trudno, ale trzeba. Bo to czas próby dla nas i dla Polski.” – dodaje.

Organizatorzy zachęcają kolejne miejscowości do dołączania do protestów. W lipcu w demonstracjach wzięło udział ponad 200 miast. Sukces demonstracji wynikał również z włączającej formuły – bez emblematów partii politycznych, wystąpień polityków, z dwoma hasłami. Teraz, gdy projekty, które odbiorą nam prawo do wolnych wyborów i niezależnych od polityków sądów wracają, przyszedł znów czas na ogólnopolską mobilizację.

Wydarzenie w Warszawie: https://www.facebook.com/events/1953156048278216/

Wydarzenie ogólnopolskie (zbiorcze): https://www.facebook.com/events/2069200656644256/

Kontakt w sprawie:

Piotr Cykowski (piotr.cykowski@akcjademokracja.pl)

[1] Lista miejscowości będzie aktualizowana na bieżąco na stronie: https://www.facebook.com/events/2069200656644256/