Represjonowane przez układ Ziobry prokuratorki i prokuratorzy otrzymali od Akcji pełne słów wsparcia Księgi Solidarności. W ramach podziękowania przesłali nam kolaż zdjęć ze swoimi egzemplarzami. Zobacz go i wesprzyj kolejne działania solidarnościowe, zarówno z represjonowanymi prokuratorami, jak i sędziami!

Wbrew oczekiwaniom Ziobry i jego zastępcy, prokuratorki i prokuratorzy nie dali się złamać, wręcz przeciwnie. Wielu ich kolegów i koleżanek z pracy publicznie stanęło po stronie represjonowanych. Dlatego ludzie Ziobry nasilają represje. Przeciwko liderce jedynego niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia Katarzynie Kwiatkowskiej wystosowali pozew opiewający na aż 250 000 złotych za słuszną krytykę upolityczniania prokuratury!

Dlatego musimy wspierać prokuratorów i prokuratorki dalej, tak samo, jak wspieramy sędziów: Tuleyę, Morawiec, Juszczyszyna, Wróbla, Żurka, Markiewicza… Tysiące prawników i prawniczek w Polsce ma dwie opcje: stać po stronie praw obywatelskich i praworządności albo po stronie opresyjnego państwa. Nasza solidarność to nie tylko wsparcie konkretnych osób, ale także wyraźny sygnał dla ich kolegów i koleżanek – jeżeli pójdą drogą wyżej wymienionych, otrzymają wsparcie. Ziobro może przejąć instytucje, ale wszystkich ludzi w nich nie weźmie – bo ci zachowają wewnętrzną niezależność, wiedząc, że nie zostaną sami, gdy zagrożona będzie ich kariera.

Ostatnio, po raz kolejny, broniliśmy sędziego Igora Tuleyę. Tysiące aktywistów i aktywistek Akcji zasypało mailami uzurpatorów z Izby Dyscyplinarnej, gdy mieli oni decydować o zatrzymaniu go przez policję i doprowadzeniu siłą do prokuratury. Dostali oni na swoje adresy mailowe łącznie 32 757 maili! Włożyłem sporo pracy, by znaleźć sposób na ułatwienie bezpośredniego dotarcia do nich. Przeszukałem strony sądu, uczelni, na których wykładają, czasopism prawniczych, które redagują. Tak właśnie działamy – elastycznie i szybko. Gdy podczas rozprawy nielegalnej Izby Dyscyplinarnej nie zostałem wpuszczony na posiedzenie jako obserwator z ramienia organizacji społecznej, przedstawiłem stanowisko naszego ruchu na manifestacji solidarnościowej pod oknami Sądu Najwyższego.

Przed nami kolejne etapy tej walki, bo już wkrótce Krystyna Pawłowicz w pseudoTK [1] planuje uznać traktaty europejskie za niezgodne z polską Konstytucją. Izba Dyscyplinarna będzie próbowała odwrócić swoją decyzję w sprawie Tulei i wydać zgodę na jego zatrzymanie, a prawowitego Pierwszego Prezesa SN Włodzimierza Wróbla pozbawić immunitetu w ramach zemsty. Wszystkie terminy są wielokrotnie przekładane, żeby utrzymywać represjonowanych w niepewności i pozbawić wsparcia obywatelskiego w trakcie nielegalnych posiedzeń. My będziemy obecni i obecne i będziemy wkładać nogę w drzwi i protestować. 

Dorzucisz się do kolejnych działań na rzecz praworządności, aby ruch Akcji mógł nadal wspierać represjonowanych i naciskać na uzurpatorów?
TAK, DORZUCAM SIĘ REGULARNIE!
NIE MOGĘ SIĘ DORZUCIĆ REGULARNIE

Efekty naszych apeli, działań, demonstracji i presji na instytucje europejskie widzimy na co dzień w orzeczeniach najważniejszych europejskich trybunałów. W zeszłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał wstępnie cały system represji sędziów w Polsce za niezgodny z prawem europejskim – wkrótce finalny wyrok. Z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu uznał, że zasiadanie dublerów w pseudoTK narusza prawa obywatelskie! Teraz ETPC przyjął do rozpoznania także sprawę sędziego Juszczyszyna, którego aktywiści i aktywistki Akcji wspierali w Olsztynie.  

Solidarność to ogromna siła. Wspieraliśmy strajkujące nauczycieli i strajkujących nauczycieli, uchodźców i uchodźczynie, a także osoby ze społeczności LGBTQIA [2] w trakcie homofobicznej nagonki. Dzisiaj jest czas solidarności także z represjonowanymi sędziami i prokuratorami.

[1] W jego składzie zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone, a prezeska została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą.

[2] Skrót LGBTQIA dotyczy społeczności osób nieheteronormatywnych, czyli gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transsesksualnych, queer, interseksualnych oraz aseksualnych.

 Jakub Kocjan, kampanier Akcji Demokracji odpowiadający za obszar praworządności