Mimo niezwykle trudnego roku, mamy sobie czego pogratulować! Za nami czas wspólnej walki o prawa kobiet, widocznych działań w obronie klimatu, współpracy i solidarności w obronie praworządności, stawiania czoła brunatnym, faszyzującym siłom, troski o słabszych. Mocą tysięcy osób zaangażowanych w działania Akcji, krok po kroku zmieniamy rzeczywistość. Jest to możliwe m.in. dzięki 2 355 osobom, które co miesiąc wpłacają średnio 35 złotych.

Rok wspólnej walki o prawa kobiet:

Zaatakowany przez fanatyków banner na Moście Gdańskim w Warszawie, październik 2020 r.
  • 571 965 osób podpisało największy w historii naszego ruchu apel, sprzeciwiając się próbom zaostrzania prawa antyaborcyjnego! Narzędzia technologiczne, jakie rozwijamy w Akcji, pozwoliły nam na wysłanie przez aktywistki i aktywistów w ciągu kilku minut 9146 ostrzegawczych maili do polityków i pseudo-sędziów, którzy zhańbili się, podnosząc ręce za skazaniem kobiet na cierpienia. Wyprodukowaliśmy i przesłaliśmy do aktywistek i aktywistów 27 tysięcy sztuk plakatów, naklejek i pocztówek aby wyrazić nasz bunt wobec pseudowyroku pseudotrybunału* oraz wywiesiłyśmy liczący 92 m2 wielki banner w Warszawie. Będąc częścią wielkiego ruchu sprzeciwu, dałyśmy możliwość zaangażowania się także osobom, które z różnych powodów nie mogły wyjść protestować na ulicę.

* Konsekwentnie powtarzamy, że w TK zasiadają osoby wybrane bezprawnie na miejsca już obsadzone, a prezeska została wybrana na stanowisko niezgodnie z procedurą.

Rok widocznych działań w obronie klimatu:

Plac Konstytucji w Warszawie przed wyborami prezydenckimi, lipiec 2020 r.
  • Kryzys klimatyczny, kryzys ignorancji polityków będących u władzy i kryzys związany z ograniczeniami wokół wyborów prezydenckich spowodowały, że rozwinęliśmy największy w historii Akcji banner: 500 m2 rozłożonych na jednym z największych placów w Warszawie . Hasło na banerze ostrzegało, że wybór Andrzeja Dudy to zdecydowany krok w stronę katastrofy klimatycznej i kolejne 5 zmarnowanych lat. Film z akcji w kilkadziesiąt godzin dotarł do ponad 100 tysięcy osób.
  • Działamy, wykorzystując kluczowe momenty, by docierać z przekazem wielu osób do kluczowych decydentów. Przed szczytem Rady Europejskiej, na którym ważyły się losy europejskiej polityki klimatycznej, a więc przyszłości naszej i kolejnych pokoleń, premier polskiego rządu zobaczył 2916 podpisów pod apelem o głosowanie za przyjęciem ambitnego europejskiego celu klimatycznego, wraz z 24 345 podpisów aktywistów z Węgier, Austrii i Szwecji, ponieważ to nasza wspólna, europejska i globalna walka, a Akcja Demokracja wykorzystuje szerokie kontakty, aby w najważniejszych sprawach wywierać międzynarodową presję!

Rok współpracy i solidarności w obronie praworządności:

  • Rok rozpoczęty sukcesem – Senat przedstawił ustawę reformującą Krajową Radę Sądownictwa, biorąc pod uwagę postulaty tysięcy osób, które podpisały apel, ale także wsłuchując się w głosy aktywistów i aktywistek, które osoby z zespołu Akcji prezentowały podczas spotkania z marszałkiem Grodzkim oraz zorganizowanych przez Senat wysłuchań publicznych!
  • Aktywnie pokazywaliśmy solidarność z sędziami, którzy stając w obronie Konstytucji i naszych praw narażają się na represje. 611 osób zrzuciło się na liczącą ponad 100 stron słów wsparcia od aktywistów i aktywistek Akcji “Księgę Solidarności”. Przekazaliśmy ją powołanym zgodnie z prawem sędziom Sądu Najwyższego. W ich imieniu w poruszający sposób pogratulował nam wszystkim obywatelskiego zaangażowania sędzia Włodzimierz Wróbel.
  • Wielka mobilizacja – pierwsza w naszej historii taka współpraca – 303 846 wiadomości do przedstawicieli państw UE wysyłanych jednocześnie z Polski i Węgier w obronie mechanizmu na rzecz praworządności w Europie. Współpraca na forum międzynarodowym poskutkowała dotarciem do międzynarodowej opinii publicznej: nasz wspólny głos 20 razy, w tym na pierwszych stronach gazet, pojawił się w międzynarodowych mediach! Efektem jest zwycięstwo w postaci przyjętego przez Parlament Europejski mechanizmu na rzecz obrony praworządności.

Rok przywoływania do porządku tych, który wspierają faszyzującą prawicę: 

Telebim w centrum Warszawy, skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich, grudzień 2020 r.
  • Pod wpływem naszych działań ING Bank Śląski wycofał wybiórczą i nierzetelną analizę programów wyborczych, w której chwalił program Krzysztofa Bosaka. 5170 podpisów pod apelem i nagłośnienie sprawy przez zespół Akcji Demokracji doprowadziły do spotkania z wiceprezesem polskiego oddziału jednej z największych instytucji finansowych świata i wycofania poparcia dla skrajnie prawicowej partii.
  • Wywołaliśmy do odpowiedzi zarząd portalu Zrzutka.pl, który umożliwia wykorzystanie swojej platformy do zbierania pieniędzy na finansowanie brunatnej “straży narodowej” Bąkiewicza. Na razie grożą nam pozwem sądowym. Dzięki temu, że stoją za nami tysiące osób, możemy współpracować z najlepszymi prawnikami i prawniczkami i wierzymy, że także dzięki Twojemu wsparciu – wygramy!

Rok wspierania zaangażowania aktywistek i aktywistów:

Spotkanie w Głównym Inspektoracie Sanitarnym i przekazanie 4000 podpisów osób, sprzeciwiających się wykorzystywaniu przepisów sanitarnych do zastraszania młodych, protestujących osób LGBT+, lipiec 2020 r.
  • Szybka i skuteczna reakcja aktywistki na promujący przemoc wśród dzieci “poradnik”, który zaczął być dystrybuowany przez jedno z wydawnictw. Apel podpisany w krótkim czasie przez 15 388 osób oraz doręczony do wydawnictwa sprawił, że szokująca publikacja zniknęła z dystrybucji! Było to możliwe dzięki udostępnianej przez Akcję stronie Nasza Demokracja.
  • Podobnie jak skuteczne wyrażenie sprzeciwu przez 44 268  maturzystek i maturzystów domagających się od władz zakończenia chaosu informacyjnego wokół matur w szczycie pandemii. Na stronie Nasza Demokracja można było poprzeć 163 inne, stworzone w 2020 roku przez aktywistki i aktywistów apele.

W zespole Akcji Demokracji, podejmując codziennie decyzje prowadzące nas do tych i wielu  innych ważnych działań zawsze mamy na sercu troskę o osoby pomijane przez władze. Wiemy, że to one na końcu będą najbardziej narażone wynikiem złych decyzji polityków czy biznesu. To kobiety, których nie stać na zabieg za granicą najwięcej “zapłacą” za zakaz aborcji, to mniej zamożnych najmocniej dotkną skutki katastrofy klimatycznej. To “zwykłą obywatelkę” dotknie chaos i brak niezależnych sądów.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej naszych wspólnych osiągnięć!