• We wtorek wieczorem węgierscy aktywiści z ruchu aHang (Głos) współpracujący z Akcją Demokracją, wyświetlili na ratuszu w Budapeszcie wspólne przesłanie od polskiego i węgierskiego społeczeństwa do wszystkich mieszkańców i mieszkanek oraz rządów Unii Europejskiej: “Węgry i Polska są Europą. Nie dzielcie nas. 10-11 grudnia 2020 r.”
  • Aktywiści podsumowali w ten sposób polsko-węgierskie oddolne wysiłki z ostatnich tygodni na rzecz wzmocnienia w negocjacjach z Orbanem i Morawieckim tych europejskich polityków, którzy nie chcą iść na daleki kompromis z podstawową wartością Unii Europejskiej – rządami prawa.

W środę o godz. 18.30 na ratuszu w Budapeszcie aktywiści z węgierskiego ruchu aHang (Głos) wyświetlili hasła podkreślające jedność Europy w obliczu torpedowania przez Orbana i Morawieckiego unijnych porozumień finansowych i na rzecz praworządności. Wyświetlone zostały hasła “Nie dzielcie nas” w językach: polskim, węgierskim i angielskim oraz flagi polskie i węgierskie na tle barw Unii Europejskiej.

Fot. András Farkas

Negocjacje wokół mechanizmu fundusze za praworządność cały czas się toczą i są w kluczowym momencie. Dotychczas przywódcy państw i Parlament Europejski zapowiadali zdecydowaną obronę zasad praworządności i obronę wspólnych wartości. – mówi Piotr Cykowski, kampanier Akcji Demokracji, ruchu, którego aktywiści i aktywistki domagają się od Unii Europejskiej mocnego powiązania wypłat funduszy europejskich od przestrzegania zasad praworządności. Orban i Morawiecki robili wszystko by storpedować starania europejskich instytucji. Dziś toczą się rozmowy na najwyższym szczeblu i czekamy, aż poznamy ich wynik. Nie poddajemy się i cały czas mobilizujemy obywateli do walki o praworządność, co jest nie tylko w interesie społeczeństw Polski i Węgier, ale również całego europejskiego projektu, którego jesteśmy częścią i który mocno popieramy! – dodaje aktywista.

Przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej, na którym zapaść mają oczekiwane w całej Europie decyzje dotyczące budżetu Unii na najbliższe lata i funduszu odbudowy, aktywiści z Polski i Węgier połączyli siły, aby wspólnie domagać się mocnego stanowiska Rady Europejskiej. Aktywiści i aktywistki z Polski i Węgier wysłali w ostatnich dniach ponad 303 846 wiadomości do przedstawicieli państw UE oraz europejskich mediów popierając obronę wspólnych wartości. Wcześniej zrzucili się na ogłoszenie opublikowane w europejskim POITICO z odezwą do Parlamentu Europejskiego, by bronił zasady “fundusze za praworządność”. Wspólny głos polskich i węgierskich aktywistów został dostrzeżony w europejskiej prasie [1].

Orban mówi, że reprezentuje naród węgierski. Ale to nieprawda. Mówi tylko za siebie i małą grupę oligarchów i ich rodzin, którzy są głównymi beneficjentami pieniędzy z Unii. Na Węgrzech nie ma prawdziwej konkurencji, nie ma innowacji, brak nowoczesnej edukacji. Korzyści osiągają jedynie przyjaciele Orbana. Węgrzy, podobnie jak mieszkańcy Polski zdecydowanie popierają obecność w Unii Europejskiej, ogromna większość popiera powiązanie funduszu z zasadami praworządności – mówi Gergő Hajdú, kampanier z ruchu aHang. Orban ma ⅔ głosów w Parlamencie, przy poparciu mniej niż połowy społeczeństwa, a teraz próbuje zawrzeć z niemieckim rządem nieakceptowalny kompromis, który toruje mu drogę do kolejnej wygranej w wyborach w 2022 r. – dodaje aktywista z Budapesztu.

W działania przeciwko wetu oraz za europejskimi wartościami mocno włączyli się samorządowcy z Polski i Węgier. Ze stolic – Warszawy i Budapesztu – oraz innych miast takich jak m.in. Włocławek, Wrocław, Poznań czy Świdnica poszedł dzisiaj mocny głos za europejskimi wartościami.

Z Warszawy i Budapesztu płynie jeden wspólny głos: pozostajemy w Europie, nie dajemy się podzielić, mówimy nie wetu – napisał w mediach społecznościowych, Gergely Karácsony, burmistrz Budapesztu.

Miasto Stołeczne Warszawa włącza się w symboliczny protest samorządów i obywateli przeciwko blokowaniu budżetu unijnego przez polski oraz węgierski rząd. – napisał w oświadczeniu Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawa.

9.12 Pałac Kultury i Nauki w Warszawie będzie podświetlony na niebiesko. – taką odpowiedź Akcja Demokracja otrzymała dziś z warszawskiego Ratusza.


Akcja Demokracja to ruch skupiający 300 tysięcy aktywistek i aktywistów od lat zaangażowanych w walkę o państwo prawa, demokrację, sprawiedliwość społeczną, prawa człowieka i ochronę klimatu. Zorganizowała ona największe w Polsce demonstracje w obronie praworządności, w których brały udział setki tysięcy osób w miastach całej Polski.

aHang (Głos) to węgierska organizacja, współpracująca z Akcją Demokracją i podzielająca jej wartości. Aktywiści aHangu występują od lat przeciwko autorytarnych zapędom ekipy Victora Orbana i bronią demokratycznych standardów na Węgrzech.