Dosyć śmierci w szpitalach. Koniec decydowania o ciele, zdrowiu i przyszłości kobiet za ich plecami. Stop represjom i karaniu za pomoc kobietom w aborcji. Wyrzućmy klauzulę sumienia!

Apelujemy do demokratycznie wybranej większości parlamentarnej o wykorzystanie mandatu od Polek i Polaków i wprowadzenie na salę sejmową oraz głos poparcia dla legalnej, bezpiecznej i zgodnej ze standardami XXI wieku i WHO aborcji do 12. tygodnia ciąży, a w uzasadnionych przypadkach także dłużej, dekryminalizacji pomocy dla kobiet potrzebujących aborcji oraz zapewnienia jej faktycznej dostępności.

Aborcja musi być bezpieczna, nowoczesna, darmowa i dostępna dla każdej potrzebującej bez wyjątku, niezależnie gdzie mieszka i jaką ma sytuację ekonomiczną. Ani kroku wstecz w prawach kobiet!

DOŁĄCZ SWÓJ PODPIS

Dlaczego to ważne?

Po ponad 30 latach zakazu domagamy się przywrócenia prawa do legalnej aborcji dla osób, które jej potrzebują. Do tej pory, odbierając nam po kawałku nasze prawa, żaden parlament nie słuchał kobiet.

Konserwatywna, fundamentalistyczna większość sejmowa poprzedniej kadencji odrzuciła obywatelski projekt ustawy “Legalna Aborcja. Bez Kompromisów”, podpisany przez 201 735 osób.

Poprzez wysoką frekwencję Polki i Polacy dali kredyt zaufania opozycji demokratycznej. Głosowało więcej kobiet niż mężczyzn. Znaczna część głosujących na demokratyczną opozycję osób szła do wyborów za prawami kobiet, wierząc w obietnice wygłaszane przez czołowych polityków. Wsparliśmy Was i teraz my oczekujemy uznania głosu kobiet do decydowania o swoim ciele, zdrowiu oraz planowaniu przyszłości i rodziny.

Oczekujemy, że każdy oddany przez obywatelki i obywateli głos na demokratyczną opozycję, przełoży się teraz na mandat poselski, który ten głos przekuje w oczekiwane przez nie ustawy.

Aż 70 proc. badanych Polek i Polaków w sondażu Ipsos dla OKO.press popiera prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. Za liberalizacją prawa jest:

  • 95% wyborców i wyborczyń Koalicji Obywatelskiej;
  • 81% elektoratu Trzeciej Drogi (84% Polski 2050 i 78% PSL);
  • 97% wyborczyń i wyborców Lewicy.

Nasze oczy zwrócone są teraz w kierunku wszystkich liderów i liderek oraz parlamentarzystów i parlamentarzystek ugrupowań demokratycznych, od których działania zależy zdrowie i życie oraz prawo do samostanowienia kobiet w Polsce. Domagamy się przedstawienia i poddania konsultacjom społecznym konkretnych projektów.

Przypominamy najważniejsze wypowiedzi polityczek i polityków podczas trwania kampanii wyborczej:

Donald Tusk – Koalicja Obywatelska:
Aborcja decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratora, policjanta, czy działacza partyjnego! Zapisaliśmy to jako konkretny projekt, będziemy gotowi to zaproponować Sejmowi pierwszego dnia po wyborach. Tam jest zapisane: aborcja do 12. tygodnia, decyzja wyłącznie kobiety.

Aleksandra Gajewska – Koalicja Obywatelska:
Uważamy, że kwestia legalnej, dostępnej, bezpiecznej, bezpłatnej aborcji to nie jest kwestia żadnego światopoglądu. Dzisiaj PiS udowodnił nam, że to jest kwestia życia bądź śmierci kobiety. I my o to życie kobiety będziemy walczyć. Uważamy, że kobieta ma absolutne prawo do decydowania o tym, żeby terminować ciążę do 12. tygodnia trwania tej ciąży.

Katarzyna Kotula – Nowa Lewica:
W sprawie aborcji nie ma czasu na żadne kompromisy, na referendum. W tych wyborach walczymy o kobiety, legalną aborcję, wolność wyboru, wolność, którą prawica odebrała nam dawno temu.

DOŁĄCZ SWÓJ PODPIS