Akcja Demokracja rozpoczęła nowe działania skierowane do PZU. Popołudniem 30 sierpnia  pod oddział PZU przy al. Jana Pawła II w Warszawie aktywiści i aktywistki Akcji rozmawiali z klientami PZU, o ciemnych stronach tej firmy, jej związkach z sektorem węglowym. Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji mieli ze sobą ulotki z informacjami o zaangażowaniu ubezpieczyciela w budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C.

Jesteśmy tutaj aby porozmawiać z klientami PZU, do których nie dotarliśmy korzystając z Internetu. – mówi Piotr Antoniewicz z Akcji Demokracji. Chcemy prosić je aby przekazały dalej informacje o zaangażowaniu PZU w inwestycje szkodzące naszemu zdrowiu i środowisku. – dodaje.

Akcja Demokracja prowadzi kampanię mającą na celu wycofanie się z ubezpieczania budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C przez narodowego ubezpieczyciela. Apel #nowePZU czy #węglowePZU, w trzy tygodnie, podpisało ponad 7 tysięcy osób. Czytamy w nim, że nad firmą ubezpieczającą prawie połowę Polaków ciąży szczególna odpowiedzialność związana z decyzjami biznesowymi. Zaangażowanie w budowę nowej elektrowni węglowej, która będzie stanowić realne zagrożenie dla zdrowia Polaków i Polek oraz pogłębiać zmiany klimatu, taką odpowiedzialną decyzją nie jest.

Nie może być tak, że PZU wykorzystuje nasze zaufanie. Zarabia na naszych polisach ogromne sumy: sprzedając ubezpieczenia na zdrowie, życie, turystyczne czy ubezpieczenia rolnicze, jednocześnie ubezpieczając elektrownię, która będzie zatruwać powietrze, powodować przedwczesne zgony czy susze niszczące uprawy – komentuje Antoniewicz. To hipokryzja ze strony firmy, która twierdzi, że chce dbać o przyszłość swoich klientów i słuchać ich potrzeb – komentuje.

Było to pierwsze z planowanych podobnych wydarzeń, które będą mieć miejsce w innych miastach Polski.

Jestem zdziwiona i zaskoczona informacjami, które przed chwilą usłyszałam – powiedziała jedna z osób po rozmowie i otrzymaniu ulotki. Muszę pomyśleć, co dalej z moim ubezpieczeniem w PZU – dodała.

Akcja Demokracja buduje ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowe technologie dajemy możliwość działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego, polskiego społeczeństwa.

 

Treść apelu: https://akcja.link/nw-pzu