12 grudnia w wersji hybrydowej – na żywo w klubie Radiotelewizja w Warszawie oraz w ramach transmisji online na Facebooku, odbyły się Mikołajki z Akcją Demokracją z dyskusją „Działaj lokalnie, działaj globalnie”.

Zespół Akcji Demokracji zaprosił aktywistki i aktywistów na wieńczące rok spotkanie, podczas którego będzie okazja podsumowania działań naszego ruchu oraz projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”.

W 2022 roku mocno skupiliśmy się na wspieraniu oddolnych działań podejmowanych przez aktywistów i aktywistki. Przebijanie się przez urzędniczy mur w niewielkiej miejscowości, empatia wobec wszystkich istot i troska o klimat, ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami czy wreszcie budowa wielkiego, ogólnopolskiego ruchu na rzecz otwartej, różnorodnej szkoły – to tylko niektóre z działań realizowanych w całej Polsce, których byliśmy częścią.

Do udziału panelu “Działaj lokalnie, działaj globalnie” zaprosiliśmy doświadczone aktywistki z różnych miejscowości, które opowiedziały o robieniu zmiany w praktyce, podzieliły się doświadczeniem i zainspirowały do działania innych. W panelu poprowadzonym przez Dominika Puchałę, kampaniera w Akcji Demokracji, udział wzięły:
🎤 Renata Jakóbczyk, współtwórczyni kampanii “Prawda zamiast kłamstw w reklamie” oraz zaangażowaną w lokalne działania mi.n. na rzecz kobiet w Złotowie i okolicach,
🎤 Anna Schmidt-Fic, działaczka na rzecz otwartej, przyjaznej młodzieży edukacji z ruchu Wolna Szkoła, która patrzy na zmianę z perspektywy Poznania.
🎤 Klaudia Lewandowska, samorzeczniczka na rzecz osób w spektrum autyzmu i ADHD, która walczy o przejrzyste i przyjazne orzecznictwo w sprawie niepełnosprawności,
🎤 Lucyna Roszak, organizatorka wolontariatu młodzieży i seniorów w wielkopolskim Pleszewie, aktywistka działającą na rzecz stworzenia miasta przyjaznego dla rowerzystów.

🦻 Spotkanie były transmitowane w internecie, oraz tłumaczone na Polski Język Migowy, poniżej można znaleźć nagranie z debaty:

Podczas spotkania odbędzie się również przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego o Odrze, przygotowanego przez osoby z zaangażowane w kampanię “Osoba Odra” oraz materiały wideo z realizowanych w całej Polsce kampanii.


Działanie “Mikołajki z Akcją Demokracją”, realizowane jest w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Icelan Liechtenstein Norway Active citizens fund

Logotyp programu Aktywni Obywatele