Zespół Akcji Demokracji, poza przygotowywaniem i prowadzeniem przez nas działań kampanijnych, w które angażują się tysiące osób, aktywnie wspiera także kampanie oddolnie inicjowane przez inne osoby. Szczególnie te, za którymi stoi wiele osób i społeczna energia do działania.

Tak było też w przypadku kampanii “Odra – osoba prawna”, jaka została zainicjowana po katastrofie ekologicznej na rzece Odrze w lecie 2022 r. Na apel Roberta 'Odra jako osoba prawna’ odpowiedziały tysiące osób – w listopadzie 2022 roku było już ponad 8 tysięcy podpisów! Wśród nich wiele gotowych na zrobienie znacznie więcej niż działania w internecie. Tak powstało “Plemię Odry” – grupa osób, która zaplanowała i realizuje kampanię.

Dzięki realizacji projektu, mieliśmy możliwość aktywnie wspierać tę kampanię, zarówno dzieląc się naszym doświadczeniem, jak i pokrywając część kosztów działań takich jak wykupienie billboardu we Wrocławiu, stworzenie strony internetowej kampanii (www.osobaodra.pl), czy też wreszcie sfinansowanie produkcji filmu dokumentalnego:


Wiosną 2023 roku Plemię Odry planuje wielki marsz od źródeł do ujścia rzeki. Aktualne informacje na temat kampanii można śledzić na jej facebookowym profilu: www.facebook.com/OsobaOdra


Akcja Demokracja wsparła działania oddolnej kampanii ramach projektu „Wzmocnienie potencjału aktywistek/aktywistów poprzez naukę kampaniowania online”. Projekt realizowany jest przez Akcję Demokrację z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Icelan Liechtenstein Norway Active citizens fund

Logotyp programu Aktywni Obywatele