Akcja Demokracja wraz z krakowskimi organizacjami społecznymi zaprezentowała wyniki sondażu oceniającego działalność Barbary Nowak. Zobacz wynik sondażu wśród mieszkanek i mieszkańców Małopolski.

Mieszkańcy i mieszkanki Małopolski w sondażu przeprowadzonym na zlecenie Akcji Demokracji oceniali działania Małopolskiej Kuratorki Oświaty Barbary Nowak. Na koniec roku szkolnego 2021/2022 ta ocena jest druzgocąca.

Główny wynik sondażu pokazuje:
64% mieszkańców i mieszkanek Małopolski ocenia Barbarę Nowak źle lub bardzo źle,
67% uważa, że powinna stracić stanowisko,
75% uważa, że rolą kuratora oświaty jest prowadzenia działań antydyskryminacyjnych.

W piątek rano podczas konferencji prasowej przed Kuratorium głos zabrali przedstawiciele krakowskich organizacji społecznych i aktywiści obywatelscy. Lokalni działacze Komitetu Obrony Demokracji trzymali tabliczki z wynikami sondażu oraz wielkim portretem Barbary Nowak ustylizowanej na Dolores Umbridge, nieprzyjazną uczniom nauczycielkę z cyklu powieści o Harrym Potterze.

Ewa Żmijewska z Otwartego Krakowa, która pracuje z ukraińskimi uczennicami i uczniami (atakowanymi przez kurator Nowak) określiła politykę Barbary Nowak jednym zdaniem: jest to polityka dyskryminacyjna i dyskryminująca. Zwróciła uwagę również na ponadstandardową aktywność kurator w mediach społecznościowych, która szkodzi nie tylko młodzieży, ale też samej pani kurator.

“Kurator jest osobą publiczną, która powinna wspierać młodzież i jej rozwój. Okres dojrzewania dla młodych ludzi to czas poznawania siebie, wyrażania swoich uczuć i emocji. Nowak nie tworzy bezpiecznej przestrzeni dla młodych w małopolskiej szkole ”- uważa Wiktoria Frączek, uczennica z Młodej Lewicy.

“Nauczycieli spotykają represje za to, że chcą uczyć młodych ludzi o tolerancji, konstytucji, chcą uczyć krytycznego myślenia” – przytacza Kamil Kociołek, asystent społeczny posła Aleksandra Miszalskiego i działacz Młodych Demokratów, dodając, że do biura spływa wiele skarg ze strony nauczycieli, uczniów i rodziców.

„Wiedzieliśmy, że wypowiedzi Barbary Nowak są nie do zaakceptowania, jednak cały czas nie mieliśmy dowodów. Przyniósł go sondaż, który potwierdził nasze przeczucia. Mieszkańcy Małopolski nie godzą się na dyskryminujący język, atakowanie mniejszości i chcą szkoły bezpiecznej dla uczennic. Teraz sondaż poniesiemy w świat. Chcemy, by jego wyniki pojawiły się na ulicach miast Krakowa i innych miejscowości województwa małopolskiego” – zapowiada Bogumił Kolmasiak z Akcji Demokracji.

Z pełną wersją wyników sondażu można zapoznać się na stronie: https://akcja.link/barbaranowak

————————

Akcja Demokracja to ruch społeczny znany z działań na rzecz ochrony niezależności sądownictwa, klimatu, praw reprodukcyjnych kobiet czy odpowiadania na narastającą faszyzację życia publicznego w Polsce.