Jakie są przyczyny wzrostu poparcia dla Konfederacji? Jaką strategię na wybory przybrała skrajna prawica? Jak o niej mówić i działać, aby zmniejszać zagrożenia, jakie niesie dojście do władzy osób takich jak Grzegorz Braun czy Janusz Korwin-Mikke?

W najnowszym odcinku podcastu Cafe Akcja, Piotr Cykowski rozmawia z Przemysławem Witkowskim oraz Dominikiem Puchałą.

W odcinku opowiadamy także o najnowszej publikacji pt “Jak zatrzymać falę nienawiści”, przygotowanej przez Przemysława Witkowskiego i Dominika dla Akcji Demokracji – praktycznym poradniku, jak działać przejawom skrajnych ideologii w przestrzeni publicznej.

Przemysław Witkowski – adiunkt w Collegium Civitas. Dwukrotny stypendysta Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Naukowo zajmuje się grupami i ruchami radykalnymi, zarówno lewicowymi i prawicowymi, jak również tymi o charakterze mieszanym. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych i instytucji jako ekspert, redaktor oraz wolontariusz, w tym m.in. Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Stowarzyszenia Nigdy Więcej, Forum Dialogu, Polsko-Izraelskiego Stowarzyszenia „Hatikvah” i innych. Autor książek, w tym m.in. „Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów” (Warszawa 2020).

Dominik Puchała – doktorant w Centrum Badań nad Uprzedzeniami przy Wydziale Psychologii UW. Ukończył z wyróżnieniem Kolegium Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych UW. Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe. Naukowo zajmuje się mową nienawiści wobec osób LGBT+ i ruchami skrajnie prawicowymi. Kampanier Akcji Demokracji. Autor książki „Tęczowa Matka Boska, Orzeł i Polka Walcząca: Emancypacyjne wykorzystywanie symboliki grup większościowych w Polsce” (Warszawa 2020).

Piotr Cykowski – redaktor podcastu Cafe Akcja Akcji Demokracji. Od 23 lata działa na rzecz zmiany społecznej w różnych organizacjach społecznych. Zajmuje się wprowadzaniem opowieści do działań na rzecz zmiany, prowadzi Kręgi Opowieści i Laboratorium Narracji. Ukończył Międzywydziałowe Studia Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia z praw człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Polskiej Akademii Nauk.

Podcastu wysłuchasz na Spotify, ApplePodcast, YouTube, na najważniejszych aplikacjach podcastowych. Jeśli spodobał Ci się ten podcast, uważasz, że to ważny temat i warto, aby dowiedziało się o nim więcej osób, udostępnij go znajomym w mediach społecznościowych. Zachęcam Cię także do kliknięcia ‘obserwuj’ w aplikacji, z której korzystasz, a jeśli słuchasz w Spotify, zostaw nam 5 gwiazdek oraz napisz, co sądzisz o tym odcinku. Możesz też napisać do nas na adres kontakt@akcjademokracja.pl – wpisując PODCAST w tytule wiadomości.

#podcast #AkcjaDemokracja #CafeAkcja #Konfederacja #Mentzen #Braun #Korwin #antyfaszyzm