Weronika Paszewska, współzałożycielka Akcji Demokracji, podjęła decyzję o zakończeniu pracy na stanowisku dyrektorki zarządzającej.

Ogłaszając swoją decyzję Weronika powiedziała: “Dla mnie osobiście, ostatnie pięć lat, to był niezwykle intensywny czas, pełen licznych momentów satysfakcji i radości, ale też wielu poświęceń osobistych. Bardzo dużo się nauczyłam przewodząc Akcją, w tak wymagającym politycznie czasie. Dzisiaj wiem, że potrzebuję odpoczynku, a następnie planuję wykorzystanie mojego doświadczenia przy wzmacnianiu współpracy międzynarodowej i wymiany wiedzy między organizacjami. Myślę, że to dobry czas na przekazanie pałeczki nowej osobie. Robię to z poczuciem satysfakcji, jaki ruch i organizację wspólnie zbudowaliśmy, wdzięczności, że miałam w tym swoją rolę oraz pewności, że przed Akcją stoją wyzwania, którym stawi czoła.”

Pod przewodnictwem Weroniki Paszewskiej przez ostatnich 5 lat Akcja Demokracja stała się niezależnym, znaczącym ruchem jednoczącym tysiące osób w obronie wartości oraz wpływającym na rzeczywistość. Po decyzji Weroniki o ustąpieniu z funkcji Dyrektorki zarządzającej w kwietniu 2020 r., Zarząd Akcji Demokracji doceniając ogrom pracy włożonej w stworzenie stabilnej i rozwijającej się organizacji oraz podjął działania, aby przekazać stery organizacji w równie dobre i odpowiedzialne ręce.

Piotr Cykowski w imieniu Zarządu Akcji Demokracji powiedział:

Towarzyszyłem Akcji Demokracji niemal od samego początku, jako aktywista, gdy wykluwała się nazwa nowego ruchu i podejmowaliśmy z garstką osób pierwsze działania w 2015 r. Trzy i pół  roku temu rozpocząłem pracę w Akcji, aby wspierać głos już tysięcy zaangażowanych aktywistów i aktywistek. Przez cały ten czas miałem możliwość obserwować, jak w niezwykle trudnych politycznie czasach pod mądrym przewodnictwem Weroniki Paszewskiej, fundatorki dyrektorki Akcji, organizacja i nasz ruch rośnie, dojrzewa, mierzy się z wyzwaniami, o jakich nie myśleliśmy jeszcze 5 lat temu!

Za nami cała kadencja władz Zjednoczonej Prawicy, która rzuciła początkującej organizacji wyzwania, jakich nie wyobrażaliśmy sobie na początku 2015 roku, przed wyborami, gdy powstawała Akcja. Nieustające próby podważenia systemu demokratycznego, ignorowanie stanu zdrowia tysięcy mieszkańców i mieszkanek Polski wywołanych smogiem, zamach na prawa reprodukcyjne, ataki na mniejszości, lekceważące podejście do nadchodzącej katastrofy klimatycznej… oraz trzy tury wyborów dających szansę, by zmieniać sposób rozmowy o Polsce.

To nie był łatwy czas, aby z idei kilku osób stworzyć wielotysięczny ruch ludzi, którzy w sposób zorganizowany i ciągły podejmują działania, by zmieniać rzeczywistość. Weronika w funkcji prezeski i dyrektorki Akcji miała kluczowy wkład w decyzje o tym, w jakie działania i w jakich momentach powinniśmy się zaangażować, aby jak najlepiej wykorzystać energię płynącą z serc tak wielu osób. Dzięki jej wiedzy, ale i niezwykłej intuicji, umiejętności słuchania ludzi, osiągnęliśmy jako ruch wiele:

  • Spowolniliśmy zmiany niszczące niezależność sądownictwa w Polsce. Wielokrotnie organizowaliśmy się i demonstrowaliśmy w ich obronie. W 2017 i 2018 roku szczególnie licznie protestowaliśmy pod szyldem Łańcuchów Światła. Działania te przełożyły się na konkretne decyzje Komisji Europejskiej i Trybunału Sprawiedliwości UE.
  • Domagaliśmy się godności i szacunku dla kobiet (sprzeciwialiśmy się próbom zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego), osób z niepełnosprawnościami (wspieraliśmy i nagłaśnialiśmy protesty opiekunów osób z niepełnosprawnościami), nauczycieli, czy osób LGBT+ – okazując im solidarność w momentach ataków.
  • Działaliśmy na rzecz klimatu: wstrzymując budowę kopalni odkrywkowej, naciskając na ubezpieczycieli węgla w Polsce, wspierając ruchy klimatyczne, czy pozyskując ważne zobowiązania od polityków w sprawie odejścia od węgla. 
  • Przekonaliśmy partie opozycyjne do podpisania Paktu reformy i naprawy wymiaru sprawiedliwości i zobowiązania się do realizacji jego założeń.

Pewnie jak wielu z Was, jestem dumny, że mogłem mieć poczucie wspólnoty w tych ważnych działaniach. Przekonanie, że jest wiele osób wokół mnie i w całej Polsce, dla których te sprawy są istotne i warte zaangażowania. Wiem również, że poza protestami i akcjami, to na co dzień żmudna praca, za którą jesteśmy wdzięczni, włożona przez Weronikę w budowanie krok po kroku organizacji, która będzie działać nie tylko wtedy, gdy o ważnych dla nas sprawach mówią i piszą największe media. 

W życiu każdej organizacji, jak i osoby, przychodzi czas na zmiany. Przed nami zadanie  zrekrutowania najlepszej osoby, która zastąpi Weronikę na stanowisku dyrektorki. Takie zmiany mogą wydawać się trudne, nigdy nie ma na nie “najlepszego momentu”, ale wiem, że właśnie teraz on następuje. Weronika przekaże stery organizacji prężnie działającej, z zapewnionym środkami na kolejne miesiące wyzwań, w której na co dzień pracuje zespół 15 wyjątkowych i zaangażowanych osób. 

Jako Zarząd Akcji Demokracji, podjęliśmy działania, aby znaleźć najlepszą osobę na stanowisko dyrektora lub dyrektorki. Tutaj znajdziesz ogłoszenie rekrutacyjne.