W obliczu groźby agresji Rosji na Ukrainę organizacje diaspory ukraińskiej (Fundacja Nasz Wybór, Ukraiński Dom) oraz organizacje społeczne (Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet) organizują demonstrację solidarności z ukraińskim społeczeństwem.

Godzinny wiec obędzie się dziś (czwartek, 17 lutego) o godz. 18:00 na Placu Defilad, pod Pałacem Kultury i Nauki. Udział potwierdzili m.in. ambasador Ukrainy, Andrij Deszczycia, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, aktywistka i artystka Jana Shostak oraz liderzy Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

“Warszawa to miasto, w którym mieszka liczna społeczność ukraińska. To nasi sąsiedzi, koledzy, przyjaciele. Dziś wielu z nich martwi się o los swoich rodzin i przyjaciół, którzy zostali w Ukrainie. Chcemy okazać im wsparcie i solidarność” – mówi Bogumił Kolmasiak, kierownik kampanii Akcji Demokracji, współprowadzący (wspólnie z Kingą Łozińską z Komitetu Obrony Demokracji) dzisiejszą demonstrację.

Inspiracja wiecu solidarności wyszła jednocześnie z organizacji pozarządowych: „Akcja Demokracja”, Fundacji „Nasz Wybór” i Ukraiński Dom w Warszawie oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i warszawskiego posła Michała Szczerby. Trzaskowski we wtorek był w Kijowie w spotkaniu z merem Kijowa. Szczerba w środę uczestniczył w solidarnościowej misji parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy.

Grafiki pro bono przygotował Mikołaj Manżett-Leszczyński. Akcja będzie rozszerzona na nośnikach miasta m.in. w warszawskim metrze.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/kijowwarszawawspolnasprawa