Trzy pytania w sprawie wyborów odnośnie klimatu

10.10.2019, Informacja prasowa, Akcja Demokracja

Aktywiści Akcji Demokracji ostatniej nocy, poprzez projekcje na trzech symbolicznych warszawskich budynkach, zadali pytania dotyczące polityki klimatycznej Polski i jej przyszłości. Na kilka dni przed wyborami chcą zwrócić uwagę na wagę wyborów w kontekście nadchodzącej katastrofy klimatycznej.

– W najbliższych wyborach parlamentarnych podejmiemy jako społeczeństwo decyzję, czy wybierzemy przedstawicieli i przedstawicielki, którzy w dalszym ciągu będą podejmować decyzje zagrażające naszej przyszłości, czy te i tych, którzy staną po stronie ochrony klimatu, a przez to nas wszystkich – komentuje Weronika Paszewska, dyrektorka Akcji Demokracji.

W okresie przedwyborczym pytaliśmy kandydatów i kandydatki wszystkich komitetów wyborczych o ich poglądy na temat wydobycia i spalania paliw kopalnych. – wyjaśnia Monika Matus, kierowniczka kampanii z Akcji Demokracji. – Politycy opozycji z którymi rozmawialiśmy, chociaż przedstawiają często różne sposoby wyjścia z tego kryzysu, są zgodni, że Polska musi odejść od węgla i szukać alternatywnych, czystych źródeł energii. Odpowiedzi polityków na pytanie w sprawie klimatu można obejrzeć na www.akcjademokracja.pl/klimat. Niestety, przedstawiciele partii rządzącej nie odnieśli się do tych kluczowych kwestii. – dodaje Matus.

Na Ministerstwie Energii aktywiści wyświetlili pytanie „Czy tu będzie rządzić węgiel?”. – Decyzje dotychczasowych rządów spowodowały, że nasza energetyka nadal opiera się na przestarzałych paliwach kopalnych – węglu, wstrzymywany jest rozwój OZE, a na arenie międzynarodowej rząd polski blokuje ambitne, europejskie polityki klimatyczne. – dodaje Paszewska.

Jedno z retorycznych pytań dotyczących przyszłości Polski – “Przegrane szanse na przyszłość?” zostało wyświetlone na głównej siedzibie spółki skarbu państwa PGE – która, jak mówi Monika Matus z Akcji, – zarabia na polskim zacofaniu energetycznym.

Na Pałacu Kultury i Nauki wyświetlone z kolei zostało pytanie „Czy klimat wygra wybory?”. Aktywiści chcą nim zwrócić uwagę wyborców i wyborczyń, że ich głosy przy urnie w niedzielę zadecydują o tym, jakie podejście do ochrony klimatu, będzie miał nowy parlament.

Strona z odpowiedziami kandydatów i kandydatek w sprawie klimatu: www.akcjademokracja.pl/klimat

Relacja fotograficzna z projekcji jest do pobrania TUTAJ.