• Akcja Demokracja, ruch społeczny znany z działań na rzecz obrony niezależności polskiego sądownictwa, klimatu czy praw reprodukcyjnych kobiet, przeprowadził dzisiaj spektakularną akcję. Na Pl. Konstytucji Akcja rozwinęła baner z hasłem “Duda = węgiel, susza, powódź” o wielkości 500 metrów kwadratowych;
  • W ten sposób ruch zwraca uwagę, że kolejne 5 lat bezczynności Andrzeja Dudy w sprawach klimatu oznacza zdecydowany krok w stronę katastrofy klimatycznej;
  • Działaniu towarzyszy strona katastrofa2030.pl, na której pokazane są zaniechania Andrzeja Dudy w obszarze odchodzenia od energetyki opartej na węglu, powstrzymania suszy i działań antypowodziowych – podsumowanie kadencji Dudy w temacie klimatu ma pozwolić na świadomy wybór przed niedzielnym głosowaniem.

Aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji rozwinęli dzisiaj na Pl. Konstytucji w Warszawie ogromny, mierzący 500 metrów kwadratowych baner z hasłem “Duda = węgiel, susza, powódź”. Jest to element działań wyborczych Akcji Demokracji. W czasie akcji, Karolina Skowron, dyrektorka zarządzająca, powiedziała, że “do głosowania zostały 3 dni. W niedzielę rozstrzygnie się nie tylko kolejne 5 lat, ale cała nasza przyszłość. Mamy tylko 10 lat, żeby zapobiec katastrofie klimatycznej, i działać trzeba już teraz! Dzisiaj w spektakularnym działaniu jako ruch powiedzieliśmy głośno, że przy kontynuacji kadencji Andrzeja Dudy uniknięcie katastrofy klimatycznej będzie dużo trudniejsze, jak pokazują zaniechania jego kończącej się kadencji”.

Ogromny transparent, to tylko część działania. Uruchomiona została strona internetowa www.katastrofa2030.pl. “Na stronie krótko i wyraźnie pokazujemy, że z kontynuacją bierności Andrzeja Dudy czeka nas katastrofa klimatyczna” – mówi Bogumił Kolmasiak, kampanier. “Opisujemy na niej zaniechania Andrzeja Dudy w trzech obszarach: odchodzenia od węgla, powstrzymania suszy i działań antypowodziowych” – dodaje.

Duda = Węgiel Susza Powódź katastrofa2030.pl

Dzisiejsza akcja i strona internetowa skierowane są do osób, które na ostatniej prostej kampanii podejmują decyzję na kogo zagłosować. Jak wskazuje Oktawiusz Chrzanowski, kierownik kampani: “W ciągu tych kilkudziesięciu godzin do ciszy wyborczej, chcemy dotrzeć do wahających się, dla których przyszłość jest ważna. Mamy szansę pokazać wszystkim, a zwłaszcza osobom, których kandydaci odpadli w pierwszej turze, że kontynuacja polityki Andrzeja Dudy to śmiały krok w stronę katastrofy klimatycznej. Stawką jest przyszłość nasza, naszych dzieci i młodych. 10 najbliższych lat będzie kluczowe, a Duda pięć z nich znów może zmarnować”!

Podczas kampanii wyborczej Akcja Demokracja skupiła się na podsumowaniu kadencji Andrzeja Dudy i przedstawieniu mu za nią oceny. Podczas wcześniejszego wydarzenia pod Pałacem Prezydenckim, aktywiści i aktywistki Akcji wystawili świadectwo ukończenia kadencji Dudzie wystawione przez tysiące osób zaangażowanych w ruch Akcji. Zadbaliśmy również o to, aby osoby głosujące mogły to zrobić bezpiecznie poprzez opracowanie i przekazanie setkom tysiącom osób instrukcji bezpiecznego głosowania, po to aby każda z nich na głosowanie mogła pójść bez obaw o bezpieczeństwo epidemiczne.

Akcja Demokracja to ruch ludzi zaangażowanych w ważne dla nich sprawy. Wykorzystując nowoczesne technologie, razem podejmujemy skoordynowane działania na rzecz lepszego, bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Kierunek zmian społecznych, inicjowanych przez Akcję Demokrację, wyznaczają następujące wartości: dążenie do pełnego poszanowania praw człowieka, obrona demokracji, ochrona środowiska naturalnego i klimatu oraz zmniejszenie nierówności społeczno-ekonomicznych. Link do strony: https://katastrofa2030.pl

Zdjęcia z wydarzenia, udostępnione na wolnej licencji przez Akcję Demokrację (fot. Jakub Szafrański) do pobrania tutaj:
https://akcja.link/photo_duda_baner