W najbliższą środę (05.02.2020 r.) o godz. 13:00 aktywistki i aktywiści Akcji Demokracji zjawią się pod siedzibą Siemensa w Warszawie przy ul. Żupniczej 11. Będzie to część prowadzonej w kilku krajach kampanii wymierzonej w działania Siemensa sprzyjające pogłębianiu kryzysu klimatycznego. Aktywiści i aktywistki domagają się zablokowania przez walne zgromadzenie akcjonariuszy Siemensa umowy z Grupą Adani na dostawę systemu sygnalizacyjnego.

Już ponad 300 tysięcy osób z Polski, Niemiec, Austrii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych , podpisało apel wzywający tę międzynarodową korporację do wycofania się z kontraktu z pomocy grupie Adani w budowie kopalni węgla. Jeśli zostanie wybudowana, będzie największą kopalnią na świecie, zajmując obszar zbliżony do powierzchni Warszawy.To ogromne zagrożenie dla klimatu i naszej przyszłości. Gdyby kopalnia została wybudowana, spalanie wydobywanego przez nią w ciągu roku węgla, będzie oznaczać emisję ok. 77 milionów ton CO2. W sytuacji, gdy dla powstrzymania katastrofy klimatycznej, musimy ograniczać emisję, jest to sytuacja niedopuszczalna. 

Warszawski protest to część międzynarodowej akcji. Największe wydarzenie, organizowane przez niemiecką organizację campact!, odbędzie się w środę 5 lutego w Monachium, w którym mieści się siedziba główna koncernu Siemens. Podczas spotkania akcjonariuszy, protestować będą tysiące osób, w tym najprawdopodobniej Greta Thunberg.

Warszawskie wydarzenie będzie miało formę pikiety. Do siedziby Siemensa zostanie dostarczonych prawie 4000 podpisów zebranych pod apelem do Siemensa w Polsce.

Apel: https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/siemens-nie-igraj-z-ogniem

fot. piątkowy protest w Wiedniu, organizowany przez naszą siostrzaną organizację Aufstehn!