• W piątek rano na Moście Gdańskim, tuż przy Pasażu Karskiego, zawisł ogromny baner z hasłem “Prawo do aborcji, prawem człowieka”. Baner umieściła Akcja Demokracja, ruch społeczny, którego jednym z priorytetów jest walka o prawo do aborcji. 
  • “Sprzeciwiamy się zaostrzeniu prawa, ale mamy też dość ‘kompromisu’. Prawa człowieka są niezbywalne. Prawa do decydowania o własnym zdrowiu i życiu, prawo do poszanowania godności – to są podstawowe prawa człowieka. – przypomniała Anna Tomaszewska z Akcji Demokracji.
  • Na banerze obok hasła znajduje się wezwanie do podpisania apelu przeciwko odbieraniu prawa do aborcji oraz numer telefonu do Aborcji bez granic (+48 22 29 22 597). 

Aktywiści Akcji Demokracji spotkali się rano z dziennikarzami, by pokazać nową instalację, która ozdobiła Most Gdański w Warszawie. “Prawo do aborcji jest prawem człowieka.” – mówiła Anna Tomaszewska z Akcji Demokracji. “To protest w obronie naszych wartości, w obronie wszystkich kobiet i osób LGBT, których to dotyczy bezpośrednio. Które chcą lub mogą być w ciąży” – dodała. Kampanierka dodała, że akcja nie jest obroną kompromisu. “Mamy już dość kompromisu” – mówiła.

Anna Tomaszewska w swoim wystąpieniu mocno podkreśliła, że “aborcja nie jest nielegalna, a nielegalne są tortury wobec kobiet”. 

Niestety, kilka godzin po zawieszeniu baner został zdewastowany. Akcja Demokracja planuje właśnie umieszczenie go w innym miejscu tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. Nie damy się uciszyć wandalom, a atak na baner uznajemy za część większego ataku sprowokowanego przez Jarosława Kaczyńskiego wystąpieniem z 28 października. Prezes PiS odpowiada za eskalację, w tym za ten wandalizm. – powiedział Oktawiusz Chrzanowski, kierownik kampanii w zespole Akcji Demokracji.

Istniejemy dzięki naszym aktywistkom i aktywistom. To dzięki ich wsparciu i wpłatom działamy na rzecz praw człowieka, czyli w tym przypadku dla prawa kobiet do decydowania o samych sobie.  Dlatego żadne akty wandalizmu nie powstrzymają nas przed tą kluczową walką o godność. Jeśli będzie potrzeba, nie tylko powiesimy nowy baner, ale dzięki wsparciu naszego ruchu umieścimy billboardy w całej Polsce. Będziemy działać w tym obszarze tak długo, aż kobiety uzyskają w Polsce pełnię praw. – powiedziała Karolina Skowron, dyrektorka Akcji Demokracji

Akcja Demokracja od 2016 roku walczy o prawo do aborcji. Pod apelem (akcja.link/aborcja) przeciwko jakimkolwiek próbom zaostrzania prawa podpisało się ponad 568 tysięcy osób, a z każdą minutą przybywają kolejne podpisy.