22 września 2023 r. na Placu Solidarności w Gdańsku Fundacja Akcja Demokracja wraz z partnerskimi organizacjami przedstawiła postulaty skierowane do kandydatek i kandydatów w nadchodzących wyborach.

“Pilnie potrzebujemy nowej większości dla klimatu. Potrzebujemy osób, które zadeklarują, że w przyszłym Sejmie podniosą rękę za ustawami chroniącymi nasze prawo do życia w bezpiecznym klimacie oraz prawo do czystego środowiska” – mówił Piotr Cykowski z Akcji Demokracji.

Od kilku tygodni aktywiści i aktywistki tej Fundacji odwiedzają wszystkie województwa. W ramach cyklu “Chcemy nowej większości dla klimatu”, odbywają się konferencje prasowe z , lokalnymi działaczkami i działaczami oraz mediami. W ich trakcie mówimy m.in. o potrzebie uwzględnienia przez przyszłe parlamentarzystki i parlamentarzystów postulatów proklimatycznych. Podczas wizyty w Gdańsku ,Akcja Demokracja przypomniała o apelu skierowanym do polityczek i polityków, który można podpisać na stronie akcja.link/dlaklimatu, oraz o postulatach “Manifestu 100 dni dla klimatu i przyrody” [1] podpisanego przez ponad 100 organizacji i ruchów społecznych oraz przedstawicieli świata nauki.

Katarzyna Wiekiera z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot poruszyła tematykę polityki gazowej w Polsce.“Planowany w Zatoce Gdańskiej pływający gazoport stanowi zagrożenie nie tylko dla Gdańszczan. Planowane kolejne inwestycje gazowe uzależnią nasz kraj od importu szkodliwego klimatycznie paliwa jakim jest gaz ziemny. Chciałabym zaapelować do wszystkich komitetów wyborczych o rewizję tej szkodliwej polityki gazowej i ambitną politykę klimatyczną. Transformacja bez gazu jest możliwa” – mówiła aktywistka

O sytuacji trójmiejskich lasów mówił Mikołaj Lewandowski z iKoalicji Las Jest Nasz. Przywołał on wspólny postulat ruchów klimatycznych i leśnych: objęcie ochroną 20% polskich lasów: “Żeby ocenić stan, w jakim znajdują się nasze lasy, wystarczy przejść się na krótki spacer do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Po paru minutach zobaczymy całe połacie wyrębów, zniszczone, rozjeżdżone drogi i ciężki sprzęt wywożący tony drewna”. – mówił przedstawiciel Inicjatywy.