Dziś (25.06.2020 r.) w południe aktywiści i aktywistki Akcji Demokracji pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie przedstawili podsumowanie kończącej się kadencji Andrzeja Dudy.

Podsumowanie zostało przygotowane w oparciu o głosy 3366 osób, które oceniły Andrzeja Dudę w kategoriach: zachowanie, aktywność, prawa człowieka, sprawiedliwość społeczna, ochrona klimatu i środowiska oraz demokracji i praworządności. 

Aktywiści i aktywistki przedstawili działania, zaniechania i wypowiedzi Andrzeja Dudy, które były podstawą do wystawienia poszczególnych ocen. Zostały one uzupełnione o uzasadnienia poszczególnych obszarów przez osoby biorące udział w konferencji. Prezentacja ocen została zakończona wypisaniem na wielkoformatowym świadectwie zakończenia kadencji oceny z zachowania: nagannej i zaprezentowaniem całości wystawionego świadectwa pełnego ocen niedostatecznych.

“To ważne, żeby spojrzeć w przeszłość, przypomnieć i zrozumieć, to co działo się przez ostatnie pięć lat. Zestawiliśmy argumenty, stojące za wystawionymi Dudzie ocenami niedostatecznymi, tak żeby w prosty sposób można było się z nimi zapoznać.” podsumował wydarzenie Oktawiusz Chrzanowski, kierownik kampanii Akcji Demokracji. “Istotne jest również, żeby zrozumieć, jak wiele osób w Polsce ocenia tę prezydenturę właśnie w taki sposób. Jak bardzo Andrzej Duda podzielił Polki i Polaków”. – dodał Chrzanowski. 

fot. Jakub Szafrański

Prezentujący podsumowanie działań i zaniechań Dudy w zakresie sprawiedliwości i solidarności społecznej Bogumił Kolmasiak, kampanier Akcji Demokracji powiedział: “Opowieść o tym, że Andrzej Duda był prospołecznym Prezydentem budującym solidarną Polskę możemy włożyć między bajki. Była to przede wszystkim kadencja niespełnionych obietnic i połowicznych rozwiązań. Nie udało mu się skończył z plagą umów śmieciowych, dla większości z nas kwota wolna od podatku pozostała niezmieniona, a zapaść w ochronie zdrowia, jak trwała, tak trwa. Duda, wbrew temu co próbuje nam opowiadać, budował niesolidarną Polskę.”

“Za szczucie na społeczność LGBT+, ograniczanie praw kobiet oraz straszenie uchodźcami w obszarze praw człowieka ocena może być tylko jedna – niedostateczny.” powiedziała Natalia Kowalik, kampanierka Akcji Demokracji prezentując podsumowanie dotyczące stawiania przez Andrzeja Dudę murów zamiast łączenia Polek i Polaków. A podsumowując zaniechania Dudy w zakresie ochrony klimatu i środowiska, stwierdziła: “Ochrona klimatu nie była priorytetem Dudy. Ma on na koncie wypowiedzi kwestionujące ustalenia naukowców na temat klimatu i ignorowanie naglącej potrzeby realnych działań odpowiadających na kryzys klimatyczny”. Za Polskę brudną, suchą, pustą i gorącą aktywiści Akcji wystawili Dudzie również ocenę niedostateczną.

Piotr Cykowski, kampanier Akcji Demokracji, podsumowując dokonania Dudy na polu demokracji i praworządności powiedział: “Andrzej Duda aktywnie doprowadził do przejęcia kluczowych instytucji wymiaru sprawiedliwości przez polityków obozu rządzącego: KRS, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych i Trybunału Konstytucyjnego. To była prezydentura bliżej Moskwy niż Europy”.

 „Gdyby ta kadencja była szkołą prezydencką, Andrzej Duda nie zdałby do następnej klasy. Tak zdecydowało 3366 osób, które wzięły udział w ankiecie Akcji Demokracja. Wybierając prezydenta mamy zawsze nadzieję, że będzie nas godnie reprezentował, że będzie niezależnie i odpowiedzialnie działać w służbie obywatelek i obywateli. Niestety, Andrzej Duda nie spełnił tych oczekiwań, co jasno pokazuje podsumowanie jego zaniechań w obszarze sprawiedliwości społecznej, ochrony środowiska, praw człowieka i demokracji oraz praworządności. Dlatego dziś wystawiliśmy mu ocenę.” – powiedziała Karolina Skowron, dyrektorka Akcji Demokracji. 

Kliknij w zdjęcie poniżej, aby zobaczyć Galerię na Flickr i pobrać fotografie do bezpłatnego wykorzystania. Fot. Jakub Szafrański.

Podsumowanie Kadencji Dudy 25.06.2020

Zobacz wideo z konferencji prasowej Akcji Demokracji.

Zapraszamy na stronę podsumowaniedudy.pl